Ankara'da “Çin-Türkiye Dostluğu” temalı konser verildi

2019-09-25 10:21:56

Ankara dün “Çin-Türkiye Dostluğu” temalı konsere sahne oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen konsere Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz katıldı.

Büyükelçi Deng, yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1 Ekim 1949 tarihinden bu yana, Çin halkının, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinde ekonomi, siyaset, toplum, kültür ve ekolojik medeniyet gibi alanlarda tarihi başarılara imza attığına işaret etti.

Deng, Çinli ve Türk müzisyenlerin, konserde Çin, Türkiye ve dünyanın farklı bölgelerine özgü tanınmış ezgileri çalacaklarını, iki ülke arasındaki anlayış ve dostluğun güzel melodilerle pekiştirileceğine inandığını belirtti.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çin ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin kadim İpek Yolu kadar eskiye uzandığına dikkat çekti.

2018 yılında Çin'de düzenlenen Türkiye Turizm Yılı etkinliklerinin, iki ülkenin halkları arasındaki mesafeyi kısalttığını hatırlatan Yavuz, gelecekte beşeri bilimler alanındaki değişimin daha da yoğunlaştırılacağına inancını dile getirdi.

Konserde Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Çinli genç piyanist Wang Yang tarafından çalınan “Çin, Seni Seviyorum” gibi ezgiler büyük alkış topladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor