Xi'den Çin'in yönetim sistemini modernleştirme vurgusu

2019-09-25 09:59:13 CRI

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in yönetim sistemi ve kapasitesini modernleştirme çabalarının sürekli ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, söz konusu açıklamasını ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu'nun dün düzenlediği Yeni Çin'in devlet ve hukuk sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesi konulu eğitim programında yaptı.

Çin'e özgü sosyalist devlet ve hukuk sistemlerinin, Yeni Çin'in kuruluşundan bu yana geçen yetmiş yılda yavaş yavaş şekillendirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Xi, tüm ÇKP üyelerinin açılan bu doğru yolda ilerlemeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Xi, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kurulan yeni tip hükümet sisteminin Çin için hızlı bir ekonomik büyüme ve uzun vadeli sosyal istikrar mucizesi yarattığını ve gelişmekte olan ülkelere de modernleşme konusunda yeni bir seçenek sunduğunu kaydetti.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana Çin'e özgü sosyalizm sisteminin giderek olgunlaştığını ve Çin'e özgü sosyalist hukuk sisteminin de aralıksız geliştirildiğini ifade eden Xi, bu sistemlerin ÇKP'nin ve ülkenin ilerleme davasında tarihi rotasyon değişikliklerinin gerçekleştirilmesinde kritik rol oynadığını vurguladı.

Xi Jinping, mevcut istikamette ilerlendiği sürece Çin'in yönetim sistemi ve kapasitesinin modernleştirileceğini, halkın anlamasına yardım etmek için teorik araştırmaların ve kamu eğitiminin güçlendirilmesinin şart olduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor