İstanbul'da Çin esintileri

2019-09-24 20:00:37 CRI

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci Kuruluş Yıl Dönümü'ne özel hazırlanan "Çin Kültür Günü" etkinliği İstanbul Bomontiada'da gerçekleştirildi. Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Doğuş Yayın Grubu CEO'su Nafiz Karadere, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Şube Müdürü Fatma Çapan'ın da yer aldığı birçok isim katıldı.

"Çin Kültür Günü" etkinliği programında fotoğraf sergisi, kaligrafi atölyesi, geleneksel maske atölyesi, Çin tıbbı tanıtımı, Kungfu gösterisi, müzik dinletisi ve film gösterisi gibi etkinlikler yer aldı. Çin'in 70 yıl içinde katettiği siyasi, ekonomik ve kültürel başarıları anlatan fotoğraf sergisi konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, etkinlikte yaptığı konuşmada, bir ülkeyi ve halkını anlamanın, tanımanın yolunun ancak o ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olmakla gerçekleştiğini söyledi. Wei, "Çin kültürünü Türk milletine tanıtmak için bugünkü etkinlikte yemek, eğitim, spor, el sanatları, geleneksel Çin tıbbı gibi alanlarda küçük pencereler açtık. Bu küçük etkinlikle Türk milletine Çin kültürü tanıtabilirsek bu bizim için bir başarıdır. 10 bin kilometre uzak bir mesafedeki Çin'e karşı bir ilgi oluşturabilirsek çok memnun olacağız." dedi.

“Türkiye ve Çin birbirine çok uzak değil”

Bir hafta sonra Çin'in kuruluşunun 70. yılının kutlanacağını, bu kutlama öncesinde böyle bir etkinliği düzenlemenin kendileri için son derece önemli olduğuna vurgu yapan Cui Wei, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ile Çin birbirine çok uzak iki ülke. Ama iki ülke halkının kalbi arasındaki mesafe o kadar uzak değil. Birbirimize yakınız, birbirimize benziyoruz. Doğu medeniyetine daha yakınız. Bence daha çok yakınlaşmalıyız daha sıkı iş birlikleri kurmalıyız. Özellikle bugünkü karışık dünyada birbirimize daha çok ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok kısa bir zaman dilimleri içinde gerek Çin ziyareti sırasında gerek uluslararası toplantılarda Çin ile yaptığı ikili görüşmelerde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek istediğini her defasında açıkladı. İki ülke cumhurbaşkanlarının talimatıyla her iki ülkenin bürokrasi ve devlet organları tam gücüyle iş birliğini geliştirmek için çaba gösteriyor. Bir diplomat olarak iki ülke arasındaki tarihi dostluğun devamı için çalışıyoruz. Türk halkı ile Çin halkı arasındaki ilişkileri bu tür etkinliklerle daha da güçlendirmek istiyoruz ve bunun için çaba gösteriyoruz." diye konuştu.

“Başkonsolosun yaptığı çalışmalardan destekliyoruz”

İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hülya Kaya ise, "Çin'in geçmişten günümüze kat etmiş olduğu mesafeyi gördükçe hakikatten çok mutlu oluyoruz. İki ülke arasındaki ekonomik, siyasi iş birliği çok büyük bir hız kazandı. İki ülke arasındaki bu dostluğun daha iyi pekiştirilmesi, daha ileri bir noktaya taşınması için yapabileceğimiz her şeyi yapmaya hazırız. Başkonsolosun burada yaptığı çalışmalardan da son derece memnunuz. Kendilerini destekliyoruz." diyerek sıcak mesajlar verdi.

“Bir milleti anlamak için o milletin kültürünü iyi anlamak gerekir”

Etkinliğin ardından CRI Türk Türkiye için konuşan Başkonsolos Cui Wei, düzenlenen etkinlik hakkında özel değerlendirmelerde bulundu. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıl dönümüne bir hafta kala söz konusu etkinliğin özel olarak düzenlendiğini kaydeden Wei, "Bugün burada Çin kültürüne ağırlık verecek bir etkinlik düzenledik. Çünkü kültür bir milletin ruhudur. Yani bir milleti iyi anlamak için o milletin kültür değerlerini iyi anlamak gerekir. Bu yüzden bu etkinlikte Çin kültürünün küçük örneklerini sergilemek istedik. Böylece ziyaretçiler Çin'i yakından tanıma fırsatını yakalamış oldu." ifadelerine yer verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor