“Orta Asya ülkeleri Xinjiang meselesinde Çin'i destekliyor”

2019-09-24 19:47:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Orta Asya ülkelerinin Xinjiang meselesinde Çin'i desteklediğini açıkladı.

Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun önceki gün, Orta Asya ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşme sırasında Çin'in Xinjiang politikalarına karşı asılsız suçlamada bulunduğunu belirtti.

.Orta Asya ülkelerinin Xinjiang meselesinde Çin'i desteklediğini vurgulayan Geng, Orta Asya ülkelerinin ayrıca Çin hükümetinin Xinjiang'da terörle mücadele etmek ve aşırıcılığı ortadan kaldırmak için aldığı tedbirleri olumlu değerlendirdiğine işaret etti. Geng, Çin ve Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkiyi bozmayı amaçlayan girişimlerin başarılı olamayacağını kaydetti.

Geng, "Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin komşusu olan söz konusu Orta Asyalı beş ülke, Xinjiang'ın sosyo-ekonomik kalkınmasının yanı sıra, bölgede etnik gruplara mensup vatandaşların güven ve mutluluk içinde yaşadığı ve inanç özgürlüğüne sahip olduğu gerçeklerini ABD'den daha iyi biliyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun söz konusu ülkeler ile Çin'in ilişkilerini bozmayı ve Çin'i karalamayı amaçlayan bu tür girişimleri hiçbir karşılık bulamaz."

Geng Shuang, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde 40 yılda,Uygur nüfusun 5 milyon 550 binden 11 milyon 650 bine yükseldiğini ve Uygurların bölgedeki tüm nüfusun yüzde 46,8'ini oluşturduğunu hatırlattı. Sözcünün verdiği bilgilere göre, cami sayısının 24 bini aştığı bölgede, her 530 Müslüman vatandaşa bir cami düşüyor. Geng, söz konusu gerçeklerin, Mike Pompeo'nun "Çin'in kendi vatandaşlarının İslamiyet inancını ve kültürünü silmeye çalıştığı" iddiasının tamamen asılsız olduğunu ve Pompeo'nun Çin hakkındaki temel bilgilere pek hakim olmadığını kanıtladığına dikkat çekti.

Sözcü, "Xinjiang'ın istikrarı, Çin ve Orta Asyalı ülkelerin ortak çıkarlarına uyuyor. Orta Asya ülkeleri, Xinjiang meselesinde Çin'i öteden beri anlıyor ve destekliyor. Çin ile bu ülkeler arasındaki dostluk ve komşuluk ilişkileri ile 'üç şer güç'le mücadele kararlılığının, Çin karşıtı güçlerin kışkırtma girişiminden etkilenmeyeceğine inanıyoruz. Çin ile Orta Asyalı ülkelerin arasını bozmayı amaçlayan girişimler başarılı olamayacak." şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor