“ABD, yalanlarıyla Çin'i karalamayı durdurmalı”

2019-09-24 19:35:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'ye dini bahanelerle Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi ve yalanlarla Çin'i karalamayı durdurma çağrısında bulundu.


Geng Shuang günlük basın toplantısında, ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence'nin Birleşmiş Milletler tarafından inanç özgürlükleriyle ilgili düzenlenen bir etkinlikte, Çin dahil bazı ülkelerle ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi.


Geng, Çin hükümetinin vatandaşların inanç özgürlüğünü hukuk kuralları doğrultusunda koruduğunu belirterek, Çin'de bütün etnik gruplara mensup insanların inanç özgürlüğüne sahip olduğunu söyledi.


Sözcü, “Söz konusu Amerikalı politikacı gerçekten dini sorunlarla ilgileniyorsa, diğer ülkeleri eleştirmek yerine ABD toplumundaki mevcut inanç özgürlüğü ihlalleriyle yüzleşmeli. Gallup Poll ve Pew Research Center tarafından yapılan anket sonucuna göre, ankete katılan Müslümanlardan yüzde 75'i, ABD toplumunda Müslümanlara ciddi ayrımcılık yapıldığı görüşüne sahip. Pence, kendine bu durumu nasıl değiştirebileceğini sormalı.” diye konuştu.


Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer alan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan bugün bazı ülkelerin BM daimi temsilcileri ve hükümet dışı ortaklarıyla “Xinjiang'daki İnsan Hakları Krizi” temalı bir seminer düzenleyecek.


Geng, Çin'in karşı çıkmasına rağmen, ABD'nin son zamanlarda, inanç özgürlüğü ve insan hakları bahanesiyle Çin'in Xinjiang politikasını defalarca karaladığını ve Çin'in iç işlerine müdahale ettiğini söyledi. BM Genel Kurulu sırasında sözde Xinjiang sorununa ilişkin seminerin düzenlenmesinin önceki hatalarını daha da büyüteceğine işaret eden Geng, Çin'in ABD'nin yanlış açıklamaları ile eylemlerine kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.


Geng ayrıca, ABD'den semineri iptal etmesini, Xinjiang sorunu hakkında sorumsuz açıklamalar yapmayı durdurmasını ve insan hakları bahanesiyle Çin'in iç işlerine müdahale etmeye son vermesini beklediklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor