Çin: ABD, dini özgürlükle ilgili gerçekleri çarpıtıyor

2019-09-24 15:34:05

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu toplantılarına katılan Çin heyetinin sözcüsü, ABD'nin dini özgürlük kisvesi altında gerçekleri çarpıtarak diğer egemen ülkeleri eleştirmesine karşı çıktıklarını söyledi.

ABD, dün BM'nin New York'taki genel merkezinde, “Dini Özgürlüklerin Korunması için Küresel Çağrı” başlıklı bir toplantı düzenledi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, toplantıda inanç özgürlüğü konusunda, aralarında Çin'in de yer aldığı bazı ülkelere eleştirilerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın bugün Xinjiang konulu bir toplantı düzenleyeceği bildirildi.

Çin heyetinin sözcüsü, gazetecilerin söz konusu toplantılarla ilgili sorularını yanıtladı.

Sözcü, BM'nin uluslararası toplum için hak ve adaleti koruyan önemli bir platform olduğuna dikkat çekerek, Washington'un bu platformu istismar ederek, inanç özgürlüğünü koruma bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesinin, BM'nin amaç ve ilkelerine aykırı olduğu gibi, diyalog ve işbirliği yönündeki BM ruhuna da ters düştüğünü söyledi.

Çinli sözcü, ABD'nin bu girişimlerinin herhangi bir sonuç vermeyeceğinin ve hiçbir ülkeden destek görmeyeceğinin altını çizdi.

Çin'de inanç özgürlüğünün anayasa tarafından korunduğuna dikkat çeken sözcü, Xinjiang'a ilişkin konularda yalnızca Çin hükümetinin ve bölgede yaşayan farklı etnik gruplara mensup vatandaşların yargıda bulunma hakkı olduğunu belirtti.

Xinjiang'da terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma alanlarında gözle görülür başarılar kaydedildiğine işaret eden sözcü, bu çalışmaların bölge halkının inanç özgürlüğüne zarar vermediğini, küresel terörle mücadeleye önemli katkılar sağladığını sözlerine ekledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor