Wang Yi: Çin, “yeşil kalkınma” yolunu izleyecek

2019-09-24 11:28:52 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BM'nin iklim konulu zirvesinde, Çin'in yeşil kalkınma yolunu izleyerek, düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacağını vurguladı.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcisi olarak, dün BM'nin New York'taki genel merkezinde düzenlenen İklim Eylem Zirvesi'ne katıldı.

Wang, 2018 yılında ülkede kişi başına düşen karbondioksit emisyonunun GSYİH'ye oranının 2005'e kıyasla yüzde 45,8 düştüğü, bunun toplam 5 milyar 260 milyon tonluk azalma anlamına geldiği bilgisini verdi.

Çin'de 2018 yılında fosil dışı yakıtların enerji tüketimindeki payının yüzde 14,3 olarak kaydedildiğini dile getiren Wang Yi, ülkedeki ormanlık alan yüzölçümünün 2005'e kıyasla 4 milyar 560 milyon metrekare arttığını, 2000 yılından bu yana dünyada yeşillendirilen alanların yüzde 25'inin Çin'de bulunduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin'deki yeni enerjili araç sayısının geçen yıl 1 milyon 250 bin adet yükseldiğini, Çin'in bu alanda dünyada başı çektiğini kaydetti. Wang, ülkede bir emisyon ticaret sistemi kurulması için de çaba harcadıklarını dile getirdi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması'nı hayata geçirmeye devam edeceklerinin altını çizen Wang Yi, Kuşak ve Yol Uluslararası Yeşil Kalkınma Koalisyonu başta olmak üzere, farklı platformlarda iklim değişikliğiyle mücadeledeki uluslararası işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Öte yandan, Wang Yi, Cenevre Sözleşmesi'nin imzalanmasının 70'inci yıldönümü nedeniyle dün BM'nin New York'taki genel merkezinde düzenlenen törene katıldı.

Törende konuşan Wang, “Günümüz dünyası, çeşitli insani krizlerle yüz yüzeyken, vahim bir durumdaki masum insanlara sevgi ve umut yollamak için insanlık, kardeşlik ve adanmışlık düşüncelerini yaymamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Wang, 196 ülkenin Cenevre Sözleşmesi'ne imza atmış olmasının, insanlığın gayesinin barış ve huzur olduğu inancını yaydığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor