Çin'in A grubu hisselerinin küresel endekslerdeki ağırlığı artıyor

2019-09-24 11:26:39

S&P Dow Jones, Çin'in A grubu hisselerini, gelişen ülkeler endeksine dün resmen dâhil etti. Böylece Çin'in A grubu hisseleri dünyanın en büyük üç endeksleme hizmeti sağlayıcısı tarafından küresel endekslere eklenmiş oldu.

S&P Dow Jones Endeksleri (SPDJI), Çin'in A grubu hisselerini elinde bulunduran 1000'i aşkın şirketi, S&P Emerging BMI endeksine yüzde 25 faktör oranıyla dâhil etti. Aynı gün, FTSE Russell'ın A-hisseleri faktörünü yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseltme planı da hayata geçirildi.

Çin'in hisse senetlerinin, giderek daha fazla küresel endekse dâhil edildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun yabancı yatırımcıların Çin ekonomisinin görünümüne olumlu baktığını yansıttığı kanısında.

SPDJI Yöneticisi Michael Orzano, yaptığı değerlendirmede, A grubu hisselerinin uzun süredir çoğunlukla yerel yatırımcıların elinde bulunduğunu ifade etti.

A grubu hisselerin üç küresel endekse eklenmesiyle birlikte, Çin piyasasında daha fazla küresel kuruluşun faaliyete geçebileceğini belirten Orzano, bu sayede uluslararası yatırımcıların Çin piyasasının ölçeğini daha isabetli olarak değerlendirebileceğini kaydetti.

FTSE Russell'ın daha önce yayımladığı listede Midea Group ve Han's Laser dâhil 87 şirketin A grubu hisseleri yer alıyor. Son dâhil etme işlemi tamamlandıktan sonra FTSE Russell'ın küresel endekslerinde A grubu hisselerin faktörü yüzde 5'ten yüzde 15'e yükselecek. Şirketin, Çin'in A grubu hisselerini küresel endekslere ekleme çalışmalarının ilk evresi 2020'ye kadar üç aşamada tamamlanacak ve A grubu hisselerin faktör oranı yüzde 25'e çıkarılacak.

SPDJI'nin Çin'in A grubu hisse senetlerinin ağırlığını artırmasının, A grubu hisselerine 1,1 milyar dolar pasif sermaye getireceği tahmin ediliyor.

ABD'li KraneShares şirketinin başyatırımcısı Brendan Ahern, Çin'in A grubu hisselerinin daha fazla küresel endekse eklenmesinin, uluslararası yatırımcılara daha çok fırsat getireceğine işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin'in A grubu hisse senetlerinin en büyük üç küresel endekse dâhil edilmesi, hızla gelişen Çin ekonomisine girme imkânlarını artırdı. Uluslararası yatırımcılara Çin'e yatırım yapma fırsatı sağladı, dolayısıyla bu karar gerçekten heyecan verici.”

Çin'in A grubu hisselerinin dünyanın üç büyük küresel endeksine eklenmesi ve faktör oranının yükseltilmesi, uluslararası yatırımcıların Çin piyasasına güven duyduğunu gösteriyor.

Orient Securities Başekonomisti Shao Yu, Çin'in sermaye piyasasının uluslararası piyasa ile etkileşimini genişleten alana bir kapı açıldığını, böylece yabancı yatırımcıların Çin piyasasının uzun vadeli değerini günden güne daha net şekilde göreceğini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor