Huawei neden ABD ile teknoloji paylaşmak istiyor?

2019-09-21 14:44:01

Kaynak: Global Times

Editörün notu: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki rekabet teknoloji alanında da hız kesmeden devam ediyor. Çin'e ticaret savaşı ilan eden Amerika teknoloji alanında ise Huawei gibi şirketleri yasaklı ilan etti. Huawei ise Washington'dan gelen yaptırımlara karşın yüzyılı şekillendirecek 5G teknolojisini Amerikalı şirketler ile paylaşma teklifinde bulundu. Çin'in teknoloji devinden gelen adımın perde arkasını Çin Komünist Partisi'nin Global Times gazetesi yazdı:

"Çin'in teknoloji devi Huawei, 5G teknolojisinde Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ait firmaları geride bıraktı. Denilebilir ki, teknolojinin süper gücü Amerika, 5G cephesinde kaybetti.

Huawei'in kurucusu Ren Zhengfei, The New York Times'a verdiği demeçte 5G teknolojisini ve hatta yazılımlarını Amerikalı şirketlerle paylaşabileceklerini söylemişti. Bunun gerçekleşmesi halinde Amerika Huawei'in 5G teknolojisini modifiye edebileceği gibi kendi 5G endüstrisini de kurma fırsatı elde edebilir. Teklif ABD'li yetkililerle uzlaşmak ve Washington'ın güvenini kazanmak için son adım olarak kayda geçti.

HUAEWI ÜSÜNLÜĞÜ KORUYACAK

Kamuoyunda "Neden Huawei kendisine ait 5G teknolojisini paylaşacak kadar kendine güveniyor?" diye sorulmaktan. Şurası açık ki; Amerikalı şirketler Huawei'in teknolojisini alsa bile Çin'in teknoloji devi 5G cephesinde üstünlüğünü koruyacak.

Huawei, 5G'de dünyanın lideri ve toplam olarak sistemi inşa eden şirketin kendisi. Washington'dan gelen tüm baskılara rağmen Çinli telekom devi şimdiden dünya çapında 50 ticari anlaşma imzaladı. Çin'in üretim kuvveti Huawei'ye maliyetler ve ekipmanlara ulaşım konusunda üstünlük sağlıyor.

Huawei 5G teknolojisinin satışına hız verdi. Buna karşın rakibi Amerikalı firmalarsa hala kendi 5G teknolojisini başkalarına satmaktan ziyade geliştirme aşamasındalar. Dolaysıyla Huawei'den kopyalanan teknoloji Amerikalı şirketlere üstünlük getirmeyecek.

ÇİN AMERİKA İLE YARIŞI DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Amerika 5G teknolojisinde hezimete uğradı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın çabaları tabloyu değiştirmeye yetmeyecek. Bugün Amerika için en iyi seçim iş birliği yapmaktır. Böyle olursa Amerika en azından açık fikir ve teknolojik iş birliği sayesinde 6G'te yarışa katılabilecek bir zemini elde etmiş olur.

Trump yönetimi Çinli şirketleri 5G ağından dışlamaya yoğunlaşa dursun Çin şimdiden 6G'ye hazırlanıyor. Huawei'in aralarında bulunduğu şirketler şimdiden dünyanın çeşitli yerlerinde bunun için araştırma merkezleri kurdular.

Sonuç olarak, Amerika'nın Huawei'ye 5G konusunda yasaklaması dönüp Amerika'yı vuracak ve kendileri 6G'yi geliştiremeyecekler. Oysa Çin Halk Cumhuriyeti Amerika ile 6G'de yarışmayı dört gözle bekliyor. "


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor