BM Genel Sekreteri ÇHC'nin 70. yıldönümünü kutladı

2019-09-21 14:12:53

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla dün bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in kutlama mesajı okundu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina Muhammed tarafından okunan kutlama mesajında, Çin'in BM çalışmalarının önemli katılımcılarından biri, uluslararası işbirliği ve çok taraflılığın önemli bir destekçisi olduğu belirtilerek, BM ve Çin'in küresel sorunlarda uzun yıllardır işbirliği geliştirdiği belirtildi.

Guterres, gelecek hafta iklim değişikliği zirvesinin yapılacağını, bu toplantıda Çin'in rolünün önemli olacağını dile getirdi.

Genel Sekreter, Çin'in 2020 yılında 2. BM Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı'nın yanı sıra, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'nin 15. taraflar toplantısına ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, BM olarak Çin'le işbirliğini yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Guterres, BM'nin barış, güvenlik, insan hakları ve kalkınma alanlarında meydana gelen küresel sorunların çözümü için harcadığı çabaları destekleyen Çin'e teşekkür ettiğini ve Çin'in daha büyük başarılara imza atmasını dilediğini belirtti.

Öte yandan, Çin'in Almanya, Polonya ve Brezilya dahil birçok ülkedeki büyükelçilikleri Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla resepsiyon düzenledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor