Yorum: Kuşak ve Yol inisiyatifi Çin-ASEAN işbirliğine güç katıyor

2019-09-20 16:21:00 CRI

Wang Juemian-CRI Haber Merkezi

16. Çin-ASEAN Fuarı yarın, Çin'in Guangxi eyaletinin Nanning kentinde başlayacak. Çin ve ASEAN arasındaki önemli ekonomik ve ticari işbirliği platformlarından biri olan fuarın ana teması “Kuşak ve Yol'u Ortaklaşa İnşa Etme ve İşbirliği Planlarını Birlikte Resmetme” olarak belirlendi.

Dünyanın en dinamik bölgelerinden biri olan ve 10 ülke ile 600 milyondan fazla nüfusu kapsayan ASEAN, son yıllarda nispeten yüksek bir büyüme seyretti. Dünya Ekonomik Forumu'nun tahminlerine göre, ASEAN 2020'de dünyanın 5. büyük ekonomisi olacak.

Ekonomik dönüşümün getirdiği acil ihtiyaçlar karşısında ASEAN tarafından 2016 yılında “2025 ASEAN Bağlanırlık Genel Planı” yayımlandı ve sürdürülebilir altyapı inşası, lojistik, dijital inovasyon gibi 5 alanın öncelikli gelişme noktası olarak belirlenmesi fikri ortaya koyuldu. Bu tavır da Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifinde belirlenen hedeflerle son derece uyuşuyor.

Temmuz ayında yapılan 52. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, ASEAN ve Çin arasında Kuşak ve Yol inisiyatifi ile 2025 ASEAN Bağlanırlık Genel Planı'nın kenetlenmesi konusunda mutabık kalındı. İki tarafın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi, ekonomik ve ticari işbirliğinin derinleştirilmesi açısından daha geniş bir ufuk yaratacaktır. Ayrıca, “Çin-ASEAN Stratejik Ortaklık İlişkilerine Dair 2030 Planı”nın hayata geçirilmesi için de iyi bir başlangıç yapacağı öngörülebilir.

Çin-ASEAN işbirliğinin temelinde ticari ilişkiler yatıyor. Çin, son on senedir ASEAN'ın en büyük ticaret ortağı konumunda. Geçen sene iki taraf arasındaki ticaret hacmi 587 milyar 870 milyon dolarla, bir önceki yıla göre yüzde 14,1 arttı.

16. Çin-ASEAN Fuarı'nda Çin işletmelerinin ASEAN'daki sanayi bölgelerine yatırım yapmasına ilişkin bir mavi kitap yayımlanması bekleniyor. Bu, iki tarafın işbirliğine dair verilen güçlü bir sinyal olarak kabul ediliyor.

Altyapı tesisleri ise Çin-ASEAN işbirliğinde önemli kanallardan biri. Kuşak ve Yol çerçevesinde, Çin-Laos demir yolu ve Çin-Tayland demir yolu dahil bir dizi önemli projenin uygulanmasıyla birlikte, ASEAN ülkelerindeki altyapı tesisleri seviyesi bir hayli yükseldi. Çin'in Chongqing kenti ile Singapur tarafından 2017 yılında başlatılan “Yeni Kara ve Deniz Kanalı” inşası da istikrarlı şekilde ilerliyor.

Son fuarda, Kuşak ve Yol güzergahındaki altyapı tesislerinin inşası ile lojistik projeleri hızlandırmak amacıyla, bir dizi forum ve tanıtım gibi faaliyet düzenlenecek.

Dijital ekonomik işbirliği, gelecek dönemde Çin-ASEAN işbirliğinin ağırlık alanlarından biri olacak. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mayıs 2017'de düzenlenen Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu'nda “21. yüzyıl dijital İpek Yolu” düşüncesini ortaya koymuştu. Aynı yılın Aralık ayında Çin, Laos, Tayland dahil olmak üzere 7 ülke ortaklaşa “Kuşak ve Yol-Dijital Ekonomide Uluslararası İşbirliği Çağrısı” yaptı. Dijital ekonominin gelişimi Çin'de ASEAN'dan ileri durumda. Dolayısıyla, Çin ASEAN'da teknolojik inovasyon şirketleri için stratejik yatırımcı konumunda. Bölgede yeni teknoloji modellerinin yaygınlaştırılmasına ve yeni nesil dijital altyapı inşa edilmesine de destek oluyor.

2020 yılı, iki taraf arasında dijital ekonomik işbirliği yılı olarak belirlendi. İki taraf önümüzdeki yıl, e-ticaret, bilimsel ve teknolojik inovasyon, 5G ağı ve akıllı kent alanlarında işbirliğini güçlendirmeye hazırlanıyor.

Son fuarın en göze çarpan özelliklerden biri de sergilenecek ürünlerin yüksek teknolojiye sahip olması. Fuarda, 5G uygulamaları, bulut teknolojisine dayalı akıllı robot projeleri, finans alanında büyük veri uygulamaları gibi teknolojik inovasyon sonuçları sergilenecek. Fuar, kesinlikle Çin ve ASEAN arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği niteliğinin yükseltilmesine yardımcı olacak.

Çin-ASEAN Fuarı, 16 yıllık gelişimin sonucunda iki taraf arasında önemli bir dışa açılma platformu, işbirliği köprüsü ve iletişim kanalına dönüştü. Küresel çapta bilimsel ve teknolojik devrimlerin yaşandığı ve tek taraflılık ile ticari korumacılığın artmasının global büyümeye zarar verdiği günümüz dünyasında, Çin ile ASEAN arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin yoğunlaştırılması büyük önem taşıyor.

Fuar, Kuşak ve Yol fırsatından yararlanarak, iki taraf arasındaki işbirliği seviyesinin yükseltilmesine ve niteliğinin arttırılmasına yardımcı olacak. Ayrıca, Asya-Pasifik bölgesindeki refah ve gelişmeye de yeni bir güç katması bekleniyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor