Çin'in dış yatırımı çifte kazanç sunuyor

2019-09-17 20:59:35 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Ulusal İstatistik İdaresi ve Devlet Döviz Yönetim İdaresi tarafından ortaklaşa yayımlanan 2018 doğrudan dış yatırım verilerine göre, 2018 yılında Çin'in doğrudan dış yatırım akışı ve stokları dünyanın ilk üç sırasında yer aldı.

Çin'in yurtdışındaki doğrudan yatırımları 188 ülke ve bölgedeki 18 sektöre gitti. Yurtdışında faaliyetlerde bulunan Çin işletmelerinden yüzde 70'inde kar elde edildi veya denge korundu.

Bununla birlikte Çin işletmeleri faaliyet gösterdikleri ülkelere 59,4 milyar dolar vergi ödedi. Bu işletmelerdeki yabancı personel sayısı 1 milyon 877 bini bulup işletmelerdeki tüm personelin yarıdan fazlasını oluşturdu.

Günümüzde dünya ekonomisinde zayıflık görülmesi ve ticari korumacılığın yükselmesine rağmen, Çin'in dış yatırımı istikrarlı şekilde gelişiyor. Bu hem Çin'de ekonomik dönüşümün hızlanması hem de rekabet gücünün artmasına katkı sağlarken, ilgili ülkelerde istihdama da canlılık getiriyor.

Çin'in ekonomik küreselleşme sürecine aktif şekilde katılması, tüm tarafların çıkarına uyuyor. Ekonomik küreselleşme eğilimi, az sayıda ülkenin korumacılık önlemleri nedeniyle değişmeyecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor