Solomon Adaları hükümeti Çin'le diplomatik ilişki kurma kararı aldı

2019-09-17 17:36:41

Solomon Adaları hükümeti dün düzenlediği kabine toplantısında, “Tek Çin” ilkesini tanıma, Taiwan ada yönetimiyle sözde “diplomatik ilişkiyi” keserek Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kurma kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugünkü olağan basın toplantısında Solomon Adaları hükümetinin kararını övgüyle değerlendirdi.

Sözcü, Solomon Adaları'nın bağımsız ve egemen bir devlet olarak aldığı kararı takdirle karşıladıklarını belirtti. Sözcü sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada tek bir Çin vardır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti Çin'i temsil eden tek yasal hükümettir. Taiwan Çin topraklarının bölünmez bir parçasıdır. Bu bir temel gerçektir ve uluslararası toplumun ortak anlayışıdır. Tek Çin ilkesi temelinde Çin 178 ülkeyle diplomatik ilişki kurmuştur. Solomon Adaları'nın Çin'le diplomatik ilişki kurma kararı, Tek Çin ilkesinin dünya halklarının ortak anlayışı olduğunun simgesidir.”

Çin ile Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkeleri arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğine işaret eden sözcü Hua Chunying, Solomon Adaları'yla ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmayı arzuladıklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor