Çin, Xinjiang'daki aşırıcılıkla mücadele hakkında bilgi verdi

2019-09-17 10:23:54 CRI

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği (CSHRS) dün, Cenevre'de Xinjiang'da aşırıcılığın giderilmesi konusunda alınan önlemler ve elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi.

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Toplantısı kapsamında dün, Cenevre'de “Xinjiang'da Aşırıcılıkla Mücadele ve İnsan Haklarının Korunması” konulu bir konferans düzenledi.

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği Başkan Yardımcısı Wu Leifen konferansta, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin, terörizm, aşırı dincilik ve bölücülük güçlerinin tehdidinden ciddi şekilde etkilendiğini dile getirdi. Wu, özellikle dini aşırıcılığın yayılmasının Xinjiang halkının temel insan haklarına zarar verdiğini ve bölgede terör faaliyetlerine üreme alanı sağladığını söyledi.

Xinjiang'da son yıllarda alınan önlemlerin olumlu sonuçlar verdiğine işaret eden Wu, Xinjiang'daki asayişte temel bir değişim yaşandığını, bölgede terör olaylarının bir hayli azaldığını ve bölge halkının insan haklarının etkili şekilde koruma altına alındığını vurguladı.

Nankai Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanı Chang Jian ise, Xinjiang'da alınan önlemlerin aşırıcılığın yayılmasını engellediğini ifade etti.

Chang'ın verdiği bilgilere göre, Aralık 2016 tarihinden bu yana Xinjiang'da terör olayı yaşanmadı ve geçen yıl bölgeyi ziyaret eden turistlerin sayısı 150 milyonla bir önceki yıla göre yüzde 40 arttı.

Chang, Çin'in terörle mücadele ve aşırıcılığın giderilmesi konusunda kaydettiği başarıların uluslararası topluma değerli bir deneyim sağladığını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor