Li Keqiang Rusya ziyaretine başladı

2019-09-17 09:55:52 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Rus mevkidaşı  Dmitriy Medvedev'in daveti üzerine gittiği St.Petersburg'da dün resmi Rusya ziyaretine başladı. Li, ziyareti sırasında Çin-Rusya Başbakanları 24. Görüşmesi'ne katılacak.


Li Keqiang kente ulaşmasının ardından Pulkovo Havalimanı'nda yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu anımsattı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Rusya'ya yaptığı ziyareti de hatırlatan Li, ikili ilişkilerin yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi seviyesine taşınarak, yeni bir aşamaya geçtiğine işaret etti.


Li, ziyareti sırasında katılacağı başbakanlar görüşmesi aracılığıyla iki ülke arasındaki kapsamlı ve somut işbirliğinde yeni sonuçlar alınmasını, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinin içeriğinin daha da zenginleştirilmesini, iki ülke halkına daha fazla fayda sağlanmasını umduğunu kaydetti.


Uluslararası durumda karmaşık ve derin değişikliklerin yaşandığına, ayrıca dünya ekonomisinde aşağı yönlü baskının sürekli arttığına dikkat çeken Li, bu zeminde Rusya'yla uluslararası işlerdeki eşgüdümü güçlendirmeye ve çok taraflılık ile serbest ticareti korumaya hazır olduklarının altını çizdi.


Li, Rusya'yla ayrıca, küresel yönetişimin iyileştirilmesi, açık bir dünya ekonomisi inşa edilmesi, bölge ile dünya barışının ve refahının savunulması için katkılarda bulunmaya hazır olduklarını vurguladı.


Li Keqiang, ziyareti kapsamında Rus mevkidaşı Medvedev'le 24. Başbakanlar Görüşmesi'ne katılmanın yanı sıra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de bir araya gelecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor