Çin: İnsanlığın kalkınma hakkı gerçekleştirilmeli

2019-09-14 11:29:21 CRI

Çin, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Oturumu'nda 139 ülke adına insanlığın kalkınma hakkının gerçekleştirilmesi çağrısı yaptı.

Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, dün düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, “Kalkınma insanlık için kalıcı bir konu ve tüm sorunların çözümünün anahtarı. İnsanlık tarihi, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kaydettiği başarılar, kalkınmanın insan haklarının korunması ve paylaşılması bakımından büyük önem taşıdığını gösteriyor.” dedi.

Şu an tek taraflılık ve korumacılığın uluslararası toplumda yer edinip karşılıklı güven ve uluslararası işbirliğine zarar verdiğine dikkat çeken Chen, bazı bölgelerde kalkınmanın dengesiz ve yetersiz olduğunu, açlık ve yoksulluğun köklerinin tamamen kazınmadığını ve kalkınma hakkının dünya genelinde tam olarak güvence altında olmadığını dile getirdi.

Çinli temsilci, dünya ülkelerinin BM'nin Kalkınma Hakkı Deklarasyonu doğrultusunda kalkınma hakkını gerçekleştirip yenilikçi, eş güdümlü, yeşil, açık ve ortak kalkınmanın ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Mutluluk arayışının insanlığın temel hedefi olduğunun altını çizen Chen Xu, insanlığı mümkün olduğunca kısa sürede yoksulluktan kurtarmak ve insan haklarını korumak için, BM Tüzüğü'nün ilke ve amaçlarına bağlı kalınıp 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi için çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın insan hakları işlerinden sorumlu Özel Temsilcisi Liu Hua dün Cenevre'de basına verdiği demeçte, insan haklarının bütün dünya halkları tarafından paylaşılmasının, insanlığın ortak hedefi olduğunu, Çin Komünist Partisi'nin bu istikamette çaba gösterdiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor