Çin'den Alman Bakan'ın Hong Kong'daki bölücülerle görüşmesine tepki

2019-09-10 20:25:03 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Hong Kong'daki bölücü güçlerle ilişkisi bulunan Huang Zhifeng ile görüşme yapmasına şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, dün Berlin'de Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki kaosa neden olan bölücü güçlerle ilişkisi bulunan Huang Zhifeng ile bir görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün olay ile ilgili açıklamasında, Çin'in konu hakkında Almanya nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Geçen hafta Çin'e resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in “bir ülke, iki sistem” ilkesini desteklediğine ve Hong Hong'daki şiddete karşı çıktıklarını belirttiğine dikkat çeken Sözcü Hua sözlerine şöyle devam etti:

“Huang Zhifeng'in Almanya'ya girmesine ve Almanya Dışişleri Bakanı ile buluşmasına izin veren Almanya, neyi amaçlıyor? Almanya'nın taahhüdünü yerine getirmesini ve Hong Kong'daki radikal güçlere yanlış sinyal vermeyi sonlandırmasını istiyoruz. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine ve uluslararası hukuka uyarak Çin-Almanya ilişkilerinin gelişmesine yararlı olacak girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz. ”

Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu vurgulayan Hua, hiçbir yabancı hükümet veya kişinin Hong Kong işlerine müdahale hakkının bulunmadığını yineledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor