Çin: ABD yabancı bilim insanlarına baskıyı durdurmalı

2019-09-10 19:33:43

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD hükümetinin Çinli öğrencilere ve bilim insanlarına baskı uygulamayı durdurması çağrısında bulunduklarını ifade etti.


ABD'de faaliyet gösteren 60 bilim örgütü kısa süre önce ortak bir mektup yayımlayarak, Washington'un yabancı bilim insanlarına baskı uygulamaya ve bilim alanında küresel işbirliğini engelleme yönündeki eylemlerine son vermesi gerektiğini açıkladı.


Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hua Chunying, söz konusu mektubun Amerikan bilim çevresinden gelen ilk çağrı olmadığına dikkat çekti.


ABD hükümetinin yurtiçi ve yurtdışından gelen rasyonel çağrıları dikkate alması gerektiğini belirten Hua, ülkede faaliyet gösteren Çinli öğrencilere ve bilim insanlarına yönelik kısıtlamaların ve baskının durması çağrısında bulunduklarını aktardı.


Hua Chunying “Çok sayıda Amerikan bilim insanı bilim alanında küresel değişimi ve AR-GE işbirliğini açık bir tutumla destekliyor. Çin, Amerikan polisi ve istihbarat kuruluşlarının, Çin ile ABD arasında bilim ve eğitim alanlarındaki değişime kısıtlama getirmesine karşı çıkıyor.” ifadelerini kullandı.


Çin-ABD kültürel değişiminin Amerikan halkının iradesine ve iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğuna işaret eden Sözcü Hua,  ABD hükümetinin kısıtlamaları durdurarak Çinli öğrenciler ve bilim insanlarının çıkarlarını güvence altına alması, iki ülke arasındaki kültürel değişime katkı yapacak eylemlerde bulunması gerektiğini vurguladı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor