Çin'deki öğretmenlerin sayısı ve maaşında büyük artış

2019-09-10 11:07:33 CRI

Bugün Çin'de 35. Öğretmenler Günü kutlanıyor. Çin Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan son verilere göre, ilk Öğretmenler Günü'nün kutlanmasından bu yana, ülkedeki öğretmenlerin sayısında yüzde 80 oranında bir artış göründü. Öğretmen maaşları, 19 meslek arasında gerçekleştirilen maaş sıralamasında 7. sırada yer aldı.

Çin Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan son verilere göre, günümüzde ülke genelindeki tam zamanlı öğretmenlerin sayısı 16 milyon 738 bini bularak Öğretmenler Günü'nün ilan edildiği 1985 yılındaki 9 milyon 319 bine göre yüzde 80 oranında arttı. Akademik seviyeye bakıldığında, 1985 yılına oranla, ilk okul ve orta okullarda lisans ve lisans üstü derecesini kazanan öğretmenlerin sayısı ayrı ayrı yüzde 61,59 ve yüzde 80,59 oranında arttı.

Bununla birlikte öğretmenler, maaş bakımından 1980'li yıllardan önce ulusal ekonomideki çeşitli meslekler arasında sondan üçüncü sıradaydı. Günümüzde ise öğretmen maaşları 19 mesleğin yer aldığı maaş sıralamasında 7. sıraya yükselmiş durumda.

Çin Maliye Bakanlığı'ndan Bilim, Eğitim ve Kültür Dairesi Başkan Yardımcısı Lü Jianping, yaptığı açıklamada, son yıllarda öğretmen kadrolarının güçlendirilmesi için ayrılan bütçenin daha çok öğretmenlere dağıtıldığını, öğretmenlerin maaşları için giderlerin mali eğitim masraflarındaki payının peş peşe birkaç yıldır yüzde 50'yi aştığını vurguladı.

Lu Jianping, Çin Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen kaynaklarının dağıtımını daha iyileştirerek kırsal kesimlerdeki öğretmen kadrolarına önem vermeye başladığını da duyurdu.

Lu Jianping'e göre, Çin'de batıdaki kırsal kesimlerde zorunlu eğitime destek vermek için uygulanan proje kapsamında üniversite mezunlarından adı geçen bölgelere gönderilen öğretmenlerin sayısı 2019 yılında 100 bini buldu. Merkezi maliyeden, bu öğretmenlere ekstra maaş da dağıtıldı. 2013-2019 yılları arasında merkezi maliye söz konusu projeye 43 milyar yuan ayrıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor