Hong Kong ekonomisi risklerle karşı karşıya

2019-09-10 10:21:35

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde süren şiddet olayları, “Doğunun İncisi” adıyla bilinen Hong Kong bölgesinin ekonomisini derinden etkiliyor.

Şidddet olayları, bölgede ticaret hacminin büyük ölçüde düşmesi, işletmelerin güvenliğinin zarar görmesi ve düşük gelirlilerin “sıfır kazanç” elde etmesi gibi riskler doğuruyor.

Bölgenin farklı çevrelerinden birçok isim, şiddetin sorunları çözemeyeceği uyarısında bulunarak, düzenin yeniden tesis edilmesi durumunda Hong Kong'un ekonomik ve sosyal sıkıntılardan kurtarılabileceğini ve yeniden canlanabileceğini belirtiyor.

Ekonomide negatif sinyaller

Hong Kong'un ağırladığı turist sayısı Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 düştü. Ayrıca, işletmelerin güvenlik endeksi tarihin en düşük seviyesine indi. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Hong Kong'un kredi derecesini “AA+”dan “AA”ya düşürdü ve görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e değiştirdi. Uzmanlar, Hong Kong ekonomisinin gerilemeye girmesinin beklendiğini ifade ediyor.

Hong Kong Lingnan Üniversitesi Çin Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Zhou Wengang, Turizm Çalışanları Derneği Başkanı Ye Zhiwei, Hong Kong Bölgesi Yönetimi'nin İdari Sekreteri Zhang Jianzong, Çin Hong Kong ve Makao Enstitüsü'nün Hong Konglu üyesi Zhu Jiajian dahil çok sayıda önde gelen isim, şiddete son verilmesinin Hong Kong halkının ortak arzusu olduğunu dile getirdi.

Barışçı ve istikrarlı bir ortamın kalkınmanın temeli olduğuna işaret eden uzmanlar, Hong Kong'daki sorunların çözümü için bölgenin, ülkenin kalkınma planına entegre olması ve iç kesimin piyasasından güç alması gerektiğini kaydettiler.

Çin Devlet Konseyi geçen Şubat ayında, Hong Kong'un da dahil edildiği Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesini Kalkındırma Programı yayımlamıştı. Program kapsamında, bölgenin uluslararası etkiye sahip bilimsel ve teknolojik bir inovasyon merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor