Çin-Mısır ortaklığındaki uydu projesi hayata geçiriliyor

2019-09-09 19:12:35 CRI

Çin ve Mısır, dün Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen toplantıda “MısırSat-2” kodlu ortak uydu projesinde uygulama aşamasının başladığını duyurdu.

İki taraf, toplantıda, Çin hükümetinin finansman sağladığı ve Mısır ile ortaklaşa geliştireceği söz konusu uydu projesinin başlatıldığını bildiren belgeleri imzaladı.

Çin ve Mısır hükümetleri, proje için Çin'in 72 milyon ABD Doları sağlaması öngörülen işbirliği belgesine geçen ocak ayında imza atmıştı.

Yetkililer, uydunun Çinli ve Mısırlı ekiplerin ortak çalışmasıyla gerçekleştirileceğini, Çin'in projenin tüm aşamalarında Mısırlı ekibe kılavuzluk edeceğini bildirdi.

Proje kapsamında üretilecek yüksek çözünürlüklü küçük uzaktan algılama uydusunun, Mısır için şehir planlama, deniz kaynakları, meteoroloji ve tarım gibi alanlarda önemli rol oynayacağı belirtildi.

“MısrSat-2” uydusu, Çin ve Mısır'ın Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki önemli işbirliği projelerinden biri konumunda.

Mısır Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Muhamed El Kusi söz konusu toplantıda, Mısır'ın Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Çin'le uydu yapımında işbirliği kuran ilk ülke olduğunu, projenin iki ülkenin uzay alanındaki işbirliğini derinleştireceğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor