WangYi, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi'yle görüştü

2019-09-09 10:24:55

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, 8 Eylül'de İslamabad'da Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'yle görüştü.

Uzun zamandan beri Pakistan'a verdiği destekler için Çin'e teşekkür eden Arif Alvi, Pakistan'ın Çin'in gelişmelerini engelleyen her komploya karşı çıktığını, bu tür komploların başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.

Arif Alvi, Pakistan'ın Çin'le birlikte terörle mücadeledeki işbirliğini derinleştirip, “Doğu Türkistan İslami Hareketi” gibi terör güçlerine ortaklaşa darbe indirerek, Pakistan'da faaliyet gösteren Çin vatandaşları ve projelerinin güvenliğini sağlayacağını kaydetti.

Çin'in Pakistan'la birlikte yeni dönemde daha sağlam bir Çin-Pakistan Kader Ortaklığını oluşturacağına dikkat çeken Wang Yi, iki taraf arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesiyle, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının Kuşak ve Yol'un yüksek kaliteli gelişmesinin örnek projesi haline getirileceğini vurguladı.

Wang Yi, Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang gibi Çin'in temel haklarıyla ilgili sorunlarda her daim Çin'in yanında bulunan Pakistan'a teşekkür ederek Çin'in Pakistan'ın ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü, kendi meşru hak ve çıkarlarını korumak için gösterdiği çabalara sürekli destek vereceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Pakistan Başbakanı İmran Han, aynı gün İslamabad'da Çin Dışişileri Bakanı Wang Yi'yle görüştü.

Pakistan'ın Çin'in gelişme modelinden örnek alacağını hatırlatan İmran Han, liderliğindeki yeni dönem hükümetin Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru inşasını ilerletmek için özel bir kuruluş oluşturduğunu kaydetti.

Çin'in Pakistan'la ülke yönetimi deneyimlerindeki iletişimi güçlendireceğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in Pakistan'la Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını endüstriyel işbirliği ve halkın yaşamını ilgilendiren alanlara genişleteceğini vurguladı.

İki taraf ayrıca Keşmir durumu üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi, ziyaret sırasında Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Javed Bajwa'yla da görüştü. Wang Yi, bu arada 3. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Diyalogu'na da katıldı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor