Çin'in meclis başkanı ABD Senatosu üyeleriyle görüştü

2019-09-03 10:29:49 CRI

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, dün başkent Beijing'de ABD'li senatörler Steve Daines ve David Perdue'nin başkanlığındaki heyetle görüştü.

Li Zhanshu, ABD-Çin Çalışma Grubu'nun eşbaşkanı da olan senatör Steve Daines ve senatör David Perdue'nin uzun süredir ikili ilişkilerin gelişmesi ve yasama kuruluşları arasındaki temaslar için harcadığı çabalardan övgüyle söz etti.

Bu yılın, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü ve Çin ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Li Zhanshu, tarihin iki ülkenin işbirliğinden kazanç sağladığını, zıtlaşmalardan ise zarar gördüğünü kanıtladığını kaydetti.

Li, “Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı şekilde sürdürülmesi, hem iki ülkenin hem de tüm dünyanın ortak menfaatlerine uygundur.” dedi.

ABD'li konuklar, görüşmede ABD-Çin ilişkilerinin günümüz dünyasındaki en önemli ikili ilişkilerden olduğuna dikkat çekerek, ABD-Çin Çalışma Grubu'nun iki hükümet ve iki halk arasındaki karşılıklı anlayışın derinleşmesi için çabalarını sürdüreceğini ifade etti.

Diğer yandan, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Chen de aynı gün Steve Daines ve David Perdue ile bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor