Yurtdışındaki Çin kökenlilerden Hong Kong hükümetine asayişi sağlama çağrısı

2019-08-25 15:52:26 CRI

Yurtdışındaki Çin kökenli vatandaşlar, son günlerde Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarına karşı çıkarak radikal protestocuları kınama açıklamalarında bulundu.

Kamboçya-Çin Hong Kong ve Makao Kökenliler ve Ticaret Derneği Genel Sekreteri Huang Ruihua, Hong Kong'da hukukun üstünlüğünün temel değer kabul edildiğini, herhangi bir talebin hukukun üstünlüğü çerçevesinde ve yasalara uygun şekilde ifade edilmesi gerektiğini vurguladı. Huang, Hong Kong halkını, refahı ve istikrarı korumak için radikal protestoları önlemeye ve hukukun üstünlüğünü korumaya çağırdı.

Yeni Zelanda'daki Çin Barışçı Birleşmeyi Teşvik Konseyi Başkanı Zhu Xi, Yeni Zelanda'da yaşayan Çin kökenlilerin Hong Kong hükümetinin ve polisin, hukukun üstünlüğünü korumak ve suçluları cezalandırmak için aldığı tüm tedbirleri desteklediğini bildirdi. Zhu Xi, Hong Kongluları protestocuların şiddet ve zarar verme eğilimini ayırt edip “bir ülke iki sistem”i kararlılıkla korumaya çağırdı.

Toronto Çinli-Kanadalılar Konfederasyonu Genel Başkanı Weng Guoning ise eylemcilerin ve dış güçlerin, Hong Kong hükümeti ve Çin merkezi hükümetini sürekli kışkırtma yönündeki kötü niyetlerinin aşikâr olduğuna işaret etti. Weng, Kanada'daki Çin kökenlilerin “bir ilke-iki sistem”i ve Hong Kong yönetimini kararlılıkla desteklediğini vurguladı.

Çin-Avrupa Ekonomik ve Kültürel Gelişme Merkezi Müdürü Ke Haixiao, Hong Kong yönetimi ve merkezi hükümetin otoritesine meydan okunmaması gerektiğini kaydederek, Hong Kong'da asayişin yeniden sağlanmasına desteklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor