Çin'den Pompeo'nun açıklamasına tepki

2019-08-21 19:56:08

Çin, ABD'li Bakan Pompeo'nun Çin'in taahhütlerini bozmasının getirebileceği etkilere maruz kalmamak için bir ticaret anlaşması yapma önerisine tepki gösterdi.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kısa süre önce basına verdiği demeçte, Çin'in Hong Kong, Güney Çin Denizi ve insan hakları gibi konularda taahhütler verdiğini, Çin'in taahhütlerini bozmasının getireceği etkilerden kaçınmak için test edilebilir ve uygulanabilir bir ticari anlaşmaya varılması gerektiğini açıkladı.


Çin'in Pompeo'nun açıklamalarına verdiği yanıtı aktaran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, sık sık yüz değiştiren, sözleşmelerden çekilen ve topluluklardan kopan bir ülkenin taahhütlere ve anlaşmalara sadık kalma meselesini gündeme taşıma hakkı olmadığını kaydetti.


Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Çin, uluslararası anlaşmalara sadık kalma ve küresel sorumluluklarını yerine getirme konularında güvenilirliğiyle biliniyor. ABD ise daha önce Paris İklim Değişikliği Antlaşması'ndan ve İran nükleer sorununa ilişkin nihai sözleşmeden, yakın zamanda da Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekildi. Küresel stratejik dengeler ve istikrarla ilgili önemli taahhütlerini istediği zaman çiğnedi, bu durumda sözüne güvenilebilir mi? Sık sık yüz değiştiren, anlaşmalardan çekilen, topluluklardan kopan bir ülke (ABD), taahhütlere ve anlaşmalara sadık kalmayı gündeme taşıma hakkına sahip olamaz.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor