Çin: ABD'nin Taiwan'a silah satmasına karşıyız

2019-08-21 19:34:29

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Taiwan'a silah satmasına şiddetle karşı çıktıklarını, Çin'in kendi çıkarlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Taiwan'a 8 milyar dolar değerindeki 66 F-16 savaş uçağının satışına onay verildiğini bugün ABD Kongresi'ne resmen bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, ABD'nin Taiwan'a silah satışının uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini ihlal ettiği gibi, “Tek Çin” politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı olduğunu belirtti.

Washington'un söz konusu girişimlerinin, Çin'in iç işlerine kaba bir müdahale anlamına gelmenin yanı sıra, Çin'in ulusal egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını zedelediğini vurgulayan sözcü, “Çin, kendi çıkarlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacak. Silah satan ABD'li şirketlere yaptırım uygulanacak.” diye konuştu.

Taiwan sorununun Çin'in egemenliği, toprak bütünlüğü ve temel çıkarlarını ilgilendirdiğinin altını çizen sözcü, “Washington'u Taiwan'a silah satışını ve Taiwan ile askerî temaslarını derhal durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor