ABD'de yaşayan Çinlilerden şiddete tepki

2019-08-21 11:36:37 CRI

Protestolar sırasında toplam 179 polis yaralandı

Hong Kong'da devam eden protestolar sırasında toplam 179 polis, olaylara müdahale etmek isterken yaralandı.

Hong Kong Özel İdari Bölge (SAR) yönetimi polis biriminden bir yetkili, dünkü basın toplantısında 2 kişinin tutuklandığını, bunlardan 23 yaşındaki bir genç kızın 13 Ağustos'ta Hong Kong Uluslararası Havaalanında anakesimden bir gazeteciye saldıranlardan biri olduğundan şüphelenildiğini bildirdi.

49 yaşındaki bir göstericiyse 14 Temmuz'da Sha Tin bölgesinde bir polise saldırmak ve yaralamakla suçlanıyor. Bu iki dava dün mahkemeye sevk edildi.

Şiddet eylemcilerine kınama, SAR yönetimine destek

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde son zamanlarda yaşanan şiddet ve protesto olaylarına yönelik olarak, çeşitli ülkelerden tepki açıklamaları geldi. Açıklamalarda İngiltere ve ABD başta olmak üzere dış güçlerin Hong Kong'a müdahale etmesi de eleştirildi.

Rusya Bilimler Akademisi'nden Uzak Doğu Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Andrei Ostrovsky, aylardır süren kaosun Hong Kong ekonomisine ciddi zarar getirdiğine dikkat çekti. Hong Kong'daki göstericilerin dış güçler tarafından yönlendirildiğine işaret eden Andrei Ostrovsky, özel idari bölge yönetiminin Hong Kong'da hukuk ve düzeni yeniden sağlamak için sabotaj faaliyetlerini durduracak kararlı önlemler alması gerektiğini savundu.

ABD'de yayımlanan “Executive Intelligence Review” dergisinin Washington ofisi başkanı William Jones, İngiltere ve ABD'nin şüphesiz Hong Kong'daki durumu manipüle ettiğini, bu iki ülkenin bazı yetkililerinin göstericileri kışkırttığını dile getirdi.

Avustralya'daki ana akım medya organı “The Australian”da kısa süre önce yer alan bir yorumda, Hong Kong'da son günlerde meydana gelen olayların “dünya ticaret merkezi” unvanına zarar verdiği belirtilerek, şiddet eylemlerinin batılı ülkelerin hoşgörü sınırının ötesine geçtiğine dikkat çekildi.

Hindistan'dan deneyimli gazeteci Bhaskar, protestocuların Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nı işgal etmesinin turizm ve ulaşıma zarar getirirken diğer ticari faaliyetleri de olumsuz etkilediğini belirtti. Gösteriler ne kadar uzun sürerse, Hong Kong ekonomisine verilen zararın o kadar derin olacağına dikkat çeken Bhaskar, Hong Konglu polisin gösteri ve yürüyüş faaliyetleri karşısında azami temkinli davrandığını, şiddet yoluyla bir ülkenin egemenliğine meydan okumanın asla hoşgörülemeyeceğini vurguladı.

Bangladeş eski sanayi bakanı Dilip Barua, Hong Kong'daki gösterilerin demokrasi kılıfı içinde bir şiddet eylemi olarak Hong Kong'da uzun vadeli istikrarı bozduracağını kaydetti.

ABD'de yaşayan Çinlilerden şiddete tepki

ABD'de San Francisco, Boston ve New York gibi bölgelerde yaşayan Çinliler de Hong Kong'da devam eden protestolara tepki gösterdi.

San Francisco'daki mitingde Çin bayrakları ve milli marşı eşliğinde yurtsever mesajlar verildi.

Yurt dışında yaşayan Çinlilerin, merkezi hükümet ve Hong Kong yönetiminin aldığı tedbirleri desteklediği ifade edildi.

Denver Üniversitesi'nden uluslararası ilişkiler profesörü Zhao Huisheng, Hong Kong'da şiddet olaylarının bir an önce durdurulması, halkın günlük yaşamı ve ekonominin bir ana önce normale dönmesi arzusunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor