ÇUHM'den ABD'li politikacıların yanlış açıklamalarına tepki

2019-08-17 19:59:58 CRI

Çin Ulusal Halk Meclisi Dışişler Komitesi, bazı ABD'li politikacıların son günlerde Hong Kong hakkında yaptığı yanlış açıklamalara tepki verdi.

Komite Sözcüsü You Wenze, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi üyesi Ted Yoho ve senatörler Mitch McConnell ile Macro Rubio gibi ABD'li politikacıların Hong Kong hakkında yaptığı yanlış açıklamaları değerlendirdi.

Sözcü, Hong Kong'da son zamanlarda yaşanan bir dizi yasa dışı faaliyet, özellikle aşırı şiddet girişimlerinin, Çin Halk Cumhuriyeti Anayasası, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Yasası, Çin Halk Cumhuriyeti Milli Bayrak Yasası, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Amblem Yasası ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin ilgili hukuki kurallarına ciddi şekilde aykırı olduğuna dikkat çekti.

You Wenze, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine alenen meydan okuyan, Hong Kong'da hukukun üstünlüğü ile sosyal düzeni ayaklar altına alan ve Hong Kong sakinlerinin can ve mal güvenliğine ciddi tehdit oluşturan bu girişimlerde bulunanların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

ABD'li bazı meclis üyelerinin söz konusu şiddet suçlarını, insan hakları ve özgürlük için harcanan çaba olarak gösterdiğini aktaran You, bu kişilerin ayrıca Hong Kong polisinin kanun uygulama, suçlularla mücadele etme ve sosyal asayişi koruma eylemlerini ise şiddetli baskı olarak niteleyerek gerçekleri çarpıttığını söyledi. You, adı geçen meclis üyelerinin ayrıca sözde “Hong Kong'da İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı”nın onaylanması için ABD kongresine baskı yaptıklarına işaret etti.

Sözcü, hukukun üstünlüğü ruhuna tamamen aykırı olan bu girişimin, çifte standart uygulayarak, Çin'in iç işlerine yönelik kaba bir müdahale olduğunu dile getirdi.

You ayrıca, 7 milyon 500 bin Hong Kong sakini de dahil tüm Çin halkının güçlü iradesiyle korunan Hong Kong'un uzun vadeli refahı ve istikrarının, az sayıda şiddet suçluları tarafından sarsılamayacağını ve hiçbir dış gücün müdahalesinden etkilenmeyeceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor