Çin: Keşmir sorunu barışçıl yollarla çözülmeli

2019-08-17 14:55:23 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Keşmir sorununun barışçıl yollarla çözülmesi çağrısı yaptı.

Zhang Jun, BM Güvenlik Konseyi'nde dün Hindistan-Pakistan sorunu üzerine yapılan toplantının ardından basına Çin'in Keşmir sorununa ilişkin tutumunu açıkladı.

Zhang, Keşmir sorununun Birleşmiş Milletler Tüzüğü, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve Hindistan ile Pakistan arasındaki anlaşmalar uyarınca barışçıl yollarla doğru bir şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Hindistan'ın anayasada değişiklik yaparak, Keşmir'in statüsünü değiştirmeye çalıştığını ve bu girişimin bölgedeki gerginliği arttırdığını belirten Zhang, Çin'in mevcut durumdan derin endişe duyduğunu vurgulayarak, durumu daha karmaşık hale getiren tek taraflı eylemlere karşı çıktıklarını belirtti.

Zhang, Hindistan'ın girişiminin Çin'in egemenlik çıkarlarını tehdit ettiğini ve sınır bölgesinde barış ve istikrarın korunmasına ilişkin ikili anlaşmaya yönelik bir ihlal anlamına geldiğini söyledi.

Zhang, "Hindistan'ın tek taraflı bu adımının Çin için hükümsüz olduğunu ve Çin'in ilgili bölge üzerindeki egemenlik uygulamaları ile mevcut etkin idaresini sürdürmesinin değişmeyeceğini vurgulamak isterim." dedi.

Zhang, Hindistan ve Pakistan'a kendi kalkınmaları ile Güney Asya'daki barışı ön planda tutma ve tek taraflı eylemleri durdurarak anlaşmazlıkları barışıçıl yollarla çözme çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor