Çin'den ABD'nin Taiwan'a silah satışına tepki

2019-08-17 12:22:52 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in ABD'nin Taiwan'a silah satışına kesinlikle karşı çıktığını ve bu konuda ABD nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu belirtti.

Hua, dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin Taiwan'a 8 milyar dolar tutarında F-16V savaş uçağı satışı sürecini hızlandırmasına tepki gösterdi.

Hua, “ABD'nin Taiwan'a silah satışı, Tek Çin politikasına ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye aykırı. Söz konusu eylem Çin'in iç işlerine müdahale ettiği gibi, egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar veriyor. Dolayısıyla ABD'nin bu girişimine kesin şekilde karşı çıkan Çin, ABD nezdinde konuya ilişkin ciddi girişimde bulundu.” ifadesini kullandı.

Taiwan sorununun Çin'in egemenliği, toprak bütünlüğü ve temel çıkarlarıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Hua, ABD'nin sorunun yüksek hassasiyetinin ve getirebileceği ciddi zararların farkına vararak, Tek Çin politikası ve iki ülke arasındaki üç ortak bildiri doğrultusunda, Taiwan'a silah satışını durdurmasını ve Taiwan'la askeri ilişkiyi kesmesini istediklerini söyledi.

Hua, “ABD söz konusu girişime son vermezse Çin kesinlikle güçlü bir karşılık verecektir ve bu konudaki tüm sorumluluklar ABD'nin olacaktır." diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor