Xinjiang'daki mesleki eğitim konulu beyaz kitap çıktı

2019-08-16 12:16:21

Çin Devlet Konseyi bugün “Xinjiang'daki Mesleki Eğitim Çalışmaları” başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilen beyaz kitap bu çalışmaların gerekliliği, içeriği ve elde edilen neticelerin anlatıldığı bölümlerden oluşuyor.

Belgede, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin terörle mücadele ve dini aşırıcılığı gidermede ana muharebe meydanı olduğu” ifadesi yer aldı.

Xinjiang halkının yakın dönemde terörizm ve dini aşırıcılıktan olumsuz etkilendiği ve can güvenliğinin tehlikeye girdiği belirtilen belgede, yerel hükümetin yasalar doğrultusunda soruna kökten çözüm getirmeye çalıştığı, bu amaçla mesleki eğitim merkezlerinin kurulduğu kaydedildi.

Kitapta, bu tedbir sayesinde, terör faaliyetlerinin önlendiği, çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam, sağlık ve kalkınma haklarının güvence altına alındığına vurgu yapıldı.

Verilen bilgilere göre, Xinjiang'da yürütülen mesleki eğitim çalışmaları, bölgede toplumsal istikrar sağladı. Terörle mücadele ve aşırıcılığı giderme çalışmalarında uluslararası ilkelere uyuldu.

Beyaz kitapta, “Terörizm ve dini aşırıcılığın kökünü kurutmak maksadıyla başlatılan mesleki eğitim çalışmaları, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki vatandaşlarımızın insan haklarını korumaya yönelik bir tedbirdir. Xinjiang yerel hükümeti bölgenin koşullarına göre mesleki eğitim çalışmalarını iyileştirmeye devam edecek, vatandaşlarının temel haklarını koruyacak ve bölgede kalıcı sosyal istikrar ile refah için çaba gösterecektir.” ifadeleri kullanıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor