Çin'in Londra Büyükelçisi: Dış güçler Hong Kong'a müdahaleyi durdurmalı

2019-08-16 11:34:14 CRI

Çin'in Londra Büyükelçisi: Dış güçler Hong Kong'a müdahaleyi durdurmalı

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, Hong Kong'un Çin'in bir parçası olduğunu ve dış güçlerin Hong Kong işlerine müdahale etmeyi durdurması gerektiğini söyledi.

Liu Xiaoming, dün büyükelçilik binasında Hong Kong'un durumu konulu basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında BBC, Reuters, Xinhua ve Çin Medya Grubu dâhil 20'den fazla medya kuruluşunun temsilcileri hazır bulundu.

Son kanıtların, dış güçlerin müdahalesi nedeniyle Hong Kong'daki vaziyetin daha da kötüleştiğini gösterdiğini söyleyen Büyükelçi Liu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bazı Batılı siyasetçiler ve örgütler, Hong Kong'daki şiddet eylemlerine alenen veya gizlice destek verdiler. Hong Kong'un yargı bağımsızlığına müdahale etmeye ve Hong Kong polisini şiddeti durdurmaya çalışmaktan alıkoymaya teşebbüs ettiler. Hong Kong'un işlerine, yani Çin'in içişlerine müdahale etmeyi ve şiddet eylemlerine arka çıkmayı sonlandırmaya çağırıyoruz.”

Liu Xiaoming, bir grup radikal eylemcinin hukukun üstünlüğü, toplumun düzeni ve “bir ülke, iki sistem”in kökünü kazımaya çalıştığını kaydederek, “Bu ‘yeni aşırıcılık' girişimi son derece aldatıcı ve yıkıcıdır.” dedi.

Şu anda önceliğin Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin şiddeti sona erdirmesi ve toplumun düzenini yeniden sağlaması olduğunu vurgulayan Büyükelçi, şiddet yanlılarının yargılanması gerektiğini, hukukun üstün olduğu hiçbir ülkenin veya sorumlu bir hükümetin böyle bir şiddeti koltuğuna yaslanıp izleyemeyeceğini bildirdi.

Çinli diplomat, ayrıca Batı basınına sosyal sorumluluklarını omuzlama ve “Hong Kong'daki ateşi körüklememe” uyarısında da bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor