Tunç Akkoç: “Xinjiang'da gördüklerim batılı medyanın yazdıklarından farklı”

2019-08-11 19:23:18 CRI

Aydınlık Gazetesi Genel Müdürü Tunç Akkoç, kısa süre önce İstanbul'da Xinhua haber ajansına verdiği röportajda, Temmuz ayındaki Xinjiang gezisinde gördükleriyle batılı meydanın bölgeyle ilgili yazdıklarının tamamen farklı olduğunu söyledi.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin düzenlediği, Çinli ve yabancı gazetecilerin katıldığı İpek Yolu Ekonomik Kuşağının Çekirdeğine Giriş temalı etkinlik 14-22 Temmuz günlerinde düzenlendi.

Tunç Akkoç, Çin, ABD, Rusya, İtalya, Suudi Arabistan, Japonya ve İran'ın da içinde bulunduğu çok sayıda ülkenin basın mensuplarıyla birlikte Xinjiang'da birçok yeri ziyaret ederek bölge halkıyla doğrudan temas kurma imkanı buldu.

Batılı medya organlarında Xinjiang'la ilgili asılsız haberler yer aldığına dikkat çeken Akkoç, Xinjiang'da bizzat gördüklerinin tamamen farklı olduğunu belirtti.

Akkoç, “Xinjiang'da sakin ve uyumlu bir toplumla karşılaştım, bölge halkı barışsever. Gezi sırasında, diğer ülkelerin gazetecileriyle birlikte sokaklarda sıradan halkla sohbet ettik ve bazı aileleri ziyaret ettik. İnsanlar son derece mutlu bir şekilde yaşamaktadır.” diye konuştu.

Akkoç, Xinjiang'daki halkların yaşamının sadece işle ilgili olmadığını, sosyal yaşamın da renkli olduğunu vurguladı. Akkoç “Xinjiang'da birçok insan müzik aleti çalmayı biliyor ve insanlar sokaklarda dans edip eğleniyorlar.” ifadesini kullandı.

Akkoç ayrıca diğer basın mensuplarıyla birlikte Xinjiang'da terörizm ve dini aşırıcılığı besleyen ortamın kökünden temizlenmesi ve terör faaliyetlerinin önlenmesi için kurulan iki mesleki eğitim merkezini ziyaret etti.

2 mesleki eğitim merkezinde okuyan 30'a yakın öğrenciyle sohbet eden Akkoç, Xinjiang'da son yıllarda sosyal istikrarın korunmasında mesleki eğitim merkezlerinin önemli rol oynadığını kaydetti.

Söz konu mesleki eğitim merkezlerinin son derece büyük modernleşme gösterdiğine dikkat çeken Akkoç, “Eğitim merkezlerinde 20 kadar mesleki yetenek kursu açıldı. Her öğrenci burada belli bir yetenek geliştirebilir. Aynı zamanda hukuk öğreniyorlar. Böylece öğrenciler daha fazla istihdam fırsatına kavuşuyor.” diye konuştu.

Urumçi, Hotan ve Aksu gibi yerleri ziyaret eden Akkoç, çok sayıda yeni gelişme projesi hakkında bilgi edindi.

Akkoç, Çin merkezi hükümetinin Xinjiang'a büyük ilgi gösterdiğini, bölgedeki büyük çaplı kalkınma sürecinin istikrarlı şekilde ilerletildiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor