Carrie Lam: Halk karışıklık istemiyor

2019-08-10 18:54:09

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, “Hong Kong'da karışıklık olmaması halkın ortak iradesidir” diyerek, şiddet eylemlerine son verilerek toplumsal düzenin derhal normale dönmesi gerektiğini belirtti. 

Carrie Lam dün Hong Kong Maliye Müdürü Chen Maobo, Ticari ve Ekonomik Kalkınma Genel Müdürü Qiu Tenghua ve bölgenin çeşitli sektörlerinden temsilcilerle birlikte basın toplantısı düzenledi ve Hong Kong halkına seslenerek ekonominin derhal toparlanması için ortak çaba harcanması çağrısında bulundu.

Carrie Lam basın toplantısı öncesinde Hong Kong Ticaret Odası, turizm, perakende, finans ve banka gibi önemli endüstrilerden 33 temsilciyle bir araya geldi.

Carrie Lam basın toplantısında katılımcıların Hong Kong'da yaşananlardan büyük endişe duyduğunu ve Hong Kong'un yaşananlardan uzun vadede olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Carrie Lam, Hong Kong'da büyük çoğunluğun karışıklık istemediğine dikkat çekerek, “Hong Kong'da kaos olamaz. İnanıyorum ki, bu Hong Kong'da büyük çoğunluğun ortak iradesidir. Ekonomi hızla düşüyor, tsunami gibi vuruyor. Daha önce SARS'ın (2003) yol açtığı ekonomik düşüşten finans krizine kadar birçok sorunu çözmüştük. Son durum daha kötü etkiler yaratabilir. Ekonominin toparlanması uzun bir süre gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Rutin idari toplantının 13 Ağustos'ta tekrar başlayacağını ve ekim ayında yayımlanacak olan yönetim raporunda ekonomik ve sivil sorunlar için önlemlerin açıklanacağını ifade eden Carrie Lam, toplumda fikir ayrılığının askıya alınması, karşıtlığın hafifletilmesi ve toplumun daha fazla zarar görmemesi için protestocuların şiddete son vermesi çağrısında bulundu.

Carrie Lam, şunları söyledi,

“Hong Kong ekonomisi düştüğü çukurdan kurtarılmalı. Bunun için şiddetin son bulması gerekiyor. Yolları kapatmaktan, ulaşım hizmetlerini aksatmaktan vazgeçilmeli. Fikir ayrılığının bırakılması, karşıtlığın azaltılması için herkesi şimdilik çaba göstermeye davet ediyorum”

Hong Kong KOBİ Genel Ticaret Odası Başkanı Cao Guomin, Hong Kong'daki girişimcilerin yüzde 95'inin KOBİ olduğunu ve istihdamın yüzde 98'inin KOBİ'lerde sağlandığını kaydetti. KOBİ'lerin gelişmesinin Hong Kong için çok önemli olduğuna dikkat çeken Cao Guomin, Hong Kong ekonomisinin toparlanması için herkesin çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Cao şunları ekledi:

“KOBİ'lerden sürekli bilgi alıyorum. Bazı işler yüzde 30 oranında düştü. Bazı yerlerde maaş azaldı, insanlar işten çıkarıldı. Durum kötüleşmeye devam ederse, KOBİ'lerin ciddi kısmı kapanmak zorunda kalacak, işsizlik artacak.”

Hong Kong Perakende Yönetim Derneği Genel Kurulu Üyesi Guan Baihao, perakendenin olaylardan ciddi etkilenerek büyük düşüşü yaşadığını ve daha büyük düşüş ortaya çıkmasından endişe duyduklarını söyledi. Guan Baihao, Hong Kong yönetiminin mevcut sorunları çözeceğine inandıklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor