Çin-Pakistan dışişleri bakanları Keşmir'i görüştü

2019-08-10 14:31:15

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing'de Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'yle bir araya geldi.

Kureyşi görüşmede Pakistan'ın Keşmir'deki son durumla ilgili tutumu ve aldığı tedbirler hakkında bilgi verdi.

Hindistan'ın tek taraflı olarak Cammu Keşmur bölgesinin statüsünü değiştirmesi geçtiğimiz hafta İslamabad ve Beijing'in tepkisini çekmişti.

Kureyşi, Çin'in Pakistan'ın uzun vadeli güvenilir dostu olarak Keşmir konusunda adilane tavrını koruyacağına inandıklarını belirtti.

Pakistan'ın Çin'in çekirdek çıkarları ilgilendiren konularda destek vermeye devam edeceğini ifade eden Kureyşi, Pakistan ile Çin arasında her koşulda kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerini güçlendireceklerini vurguladı.

Çin'in Keşmir'deki gelişmelerden ciddi endişe duyduğunu dile getiren Wang Yi, ilgili tarafların bu tarihi sorunu Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve ikili anlaşmalara göre barışçı şekilde çözmeleri gerektiğini söyledi.

Wang Yi, Pakistan'ın kendi hak ve çıkarlarını korumasını desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Wang Yi ayrıca, Pakistan'ın da Hindistan'ın da Çin'in komşusu olduğunu hatırlatarak, iki ülkenin kalkınma ve Güney Asya'daki barış gibi konulara öncelik vererek, barış içinde bir arada yaşamanın yolunu keşfetmeleri çağrısında bulundu.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un diplomasi danışmanı Emmanuel Bonne'yle bir telefon görüşmesi yaptı.

Bonne görüşmede İran nükleer anlaşması konusunda Çin'le koordinasyonu güçlendirerek diyaloga elverişli koşullar yaratmak istediklerini kaydetti.

Wang Yi BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden biri olan Çin'in Fransa'yla uluslararası anlaşmaların yetki ve etkinliğini savunmak ve gerilimin tırmanmasını önlemek için ortak çaba harcamayı sürdüreceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump 8 Ağustos günü sosyal medya hesabında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u eleştirdi. Trump, “İran ciddi ekonomik krizle boğuşuyor ve ABD ile diyalog yapmak için acele ediyor. Ancak bizi temsil ettiğini iddia eden kişiler karmaşık mesajlar veriyor. Bunlar arasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron da var.” diye yazdı. Trump, kendisi dışında hiç kimsenin ABD adına konuşma hakkı olmadığını da belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor