Çin: İran nükleer anlaşması tamamen uygulanmalı

2019-08-02 20:34:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran nükleer anlaşmasının BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan çok taraflı bir anlaşma olduğunu, bu sebepten harfiyen uygulanması gerektiğini açıkladı.

ABD yönetimi birkaç gün önce İran nükleer anlaşması kapsamındaki Arak Ağır Su Reaktörü dâhil tüm nükleer projelere yaptırım muafiyetini uzatacaklarını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında Çin'in bu konudaki tutumuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Hua, İran nükleer anlaşmasının, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan çok taraflı bir anlaşma olduğunu, nükleer silahsızlanma ile Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunması açılarından büyük önem taşıdığını ifade etti.

İlgili düzenlemenin ABD'nin de aralarında bulunduğu tarafların çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Sözcü, “İran nükleer anlaşması kapsamındaki nükleer projelere yönelik düzenleme, Tahran'ın ülkeyi nükleerden arındırma yükümlülüğü ile nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullanma yetkisi arasında denge sağlandığını gösteriyor. Aynı zamanda bu, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Sözleşmesi'nin ilkeleri ve ruhunun İran nükleer anlaşmasına yansımasıdır.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor