Çin'den ABD'nin INF'den çekilmesine tepki

2019-08-02 19:10:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesinden derin üzüntü duyduklarını ve buna kararlıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, 2 Ağustos itibarıyla INF'den çekildiklerini duyurdu.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin anlaşmadan çekilerek uluslararası topluma verdiği taahhütleri görmezden geldiğini, hadiseyi tek taraflılık doğrultusunda olumsuz bir hareket olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

Hua, “ABD'nin INF'den çekilmesi, küresel stratejik düzeni ve istikrarı ciddi oranda etkileyecek, gerginliği ve güvensizliği arttıracaktır. Bu durum, uluslararası nükleer silahsızlanma çabalarını baltalayıp çok taraflı silah kontrol sürecine zarar vereceği gibi ilgili bölgelerin barış ve güvenliğini tehdit etmektedir.” dedi.

ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin olumsuz sonuçlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Sözcü, uluslararası toplumu ABD'nin nükleer silahsızlanma konusundaki özel sorumluluğunu atlatmak için herhangi bir bahaneyle dikkat dağıtmaya çalışmasını engellemeye çağırdıklarını aktardı.

Aynı zamanda Washington'ı başka ülkelerin çıkarlarına zarar veren girişimlerde bulunmama konusunda uyardıklarını belirten Hua Chunying, ABD'ye büyük bir ülke olarak uluslararası sorumlulukları doğrultusunda küresel ve bölgesel barışı ve güvenliği koruma çağrısında bulunduklarını kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor