Yorum: ABD'nin kararı silahlanma yarışına yol açacak

2019-08-02 16:00:59 CRI

Dünyadaki en çok nükleer silahlara sahip olan ABD, nükleer silahsızlandırma konusunda özel ve öncelikli sorumluluklarını üstlenmelidir. ABD, var olan antlaşmayı yerine getirme temelinde nükleer silahları daha da azaltıp diğer ülkelerin nükleer silahsızlandırmayla ilgili müzakereye katılmalarına uygun koşullar yaratmalıdır.

Çin hep savunma nitelikli askeri politika izlemektedir. Çin'in son yayımladığı ulusal savunma beyaz kitabında “Çin her zaman ve her koşulda nükleer silah kullanmama politikası izlemektedir, herhangi bir ülkeyle nükleer silahlanma yarışına girmeyecek, nükleer gücünü daima ulusal güvenlik için gereken en düşük seviyede tutmaya devam edecektir.” diye yazıldı.

Çin, silahlanma yarışına girmek istemiyor, ancak dış güvenlik ortamı kötüleştiğinde kendi güvenlik çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri almaya da hazır bulunuyor.

ABD'nin antlaşmadan çekilmesi dünya güvenlik risklerinin artmasına yol açtı. Bu, ABD'nin tek taraflılık politikasını sıkça kullanması ve büyük ülkeler arasında rekabetini kışkırtmasının bir yansımasıdır.

Yine de defalarca kez doğrulanmış bir gerçek var ki, zıtlaşma yerine işbirliği, hegemonya yerine ortak kazanç, insanlığın güvenliğini tesis edecek yegane yollardır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor