10+3 mekanizmasından çok taraflılığa ve serbest ticarete destek

2019-08-02 14:58:14

Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Bangkok'ta ASEAN grubunun Çin, Japonya ve Güney Kore'yle gerçekleştirdiği 20. 10+3 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Wang Yi burada yaptığı konuşmada, 10+3 ülkelerinin Doğu Asya'nın çekirdeği ve bu mekanizmanın Doğu Asya'da işbirliğinin esas kanalı olduğunu söyleyerek, üye ülkelerin dayanışma içinde ele vererek bölge için daha güzel bir gelecek inşa etmeleri çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin, Japonya ve Güney Kore işbirliğinin dönem başkanı ve 10+3 işbirliğinin eş başkanı olarak Çin'in diğer taraflarla eşgüdümü artırarak mekanizma kapsamındaki işbirliğinde daha büyük ilerleme kaydedilmesini sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

10+3 mekanizmasına üye olan diğer ülkelerin dışişleri bakanları son dönemde işbirliğinden elde edilen sonuçları takdirle değerlendirdi. Bakanlar, çok taraflılık ve serbest ticareti desteklemek, kapsayıcılık anlayışında ısrar etmek, bölgesel ekonomik bütünleşme sürecini ilerletmek, bağlanırlığı artırmak, kültürel değişimi güçlendirmek, bölgesel finansal istikrarı ve ekonomik yönetim yapısını korumak hususunda fikir birliği sağladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor