Çin ve Avrupa'dan İran nükleer sorununa ilişkin anlaşmaya destek

2019-08-02 11:01:28

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yle görüştü.

AB entegrasyon sürecine destek verdiklerini ifade eden Wang Yi, AB'nin Çin siyasetinde süreklilik ve uzun vadeli bir bakış açısı görmek istediklerini kaydetti.

Wang Yi, AB ile birlikte daha demokratik bir uluslararası düzen inşa edilmesi, çok taraflılık ve serbest ticaretin korunması için çalışmak istediklerini söyledi.

Federica Mogherini, Çin ile AB arasındaki bağlanırlığın genişletilmesi için AB-Çin stratejik ortaklığının istikrarlı şekilde gelişmesini ümit ettiklerini kaydetti.

İki taraf ayrıca, İran nükleer sorunu ve Afganistan gibi uluslararası bölgesel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Çin ve AB'nin İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmayı sürdürme tutumu yinelendi.

Fransa, İngiltere ve Almanya'dan ABD'nin İran'a yaptırıma karşı

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın, ABD yönetiminin İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif'e yaptırım kararına karşı çıktığı bildirildi.

Açıklamada tüm diplomatik kanalların açık tutulması gerektiği belirtilerek, gerginliği hafifletmek için üç ülkenin Zarif'le yakın temasta bulunduğu ifade edildi.

Bildiride ayrıca, ABD'nin İran nükleer anlaşması kapsamında izin verilen sivil nükleer işbirliği projelerine uyguladığı yaptırımları kaldırması çağrısında bulunuldu.

Çin: ABD'nin İran'a karşı tek taraflı yaptırımına karşıyız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin tek taraflı yaptırımıyla sözde "uzun kol yargılanması"nın sorunun çözümüne herhangi bir faydası olmayacağına işaret ederek, yegane yolun diyalog ve istişare olduğunu kaydetti.

ABD'nin son dönemde yaptığı İran'la koşulsuz diyalog kurmaya hazır olduğu açıklamasına dikkat çeken sözcü Hua, ABD'nin taahhütlerini hayata geçirmesini, bölgesel barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlamasını beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor