Li Keqiang, BAE Veliaht Prensi ile görüştü

2019-07-22 20:05:52 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan ile bir araya geldi.


Li Keqiang, görüşmede BAE'nin Çin'in Ortadoğu ve Körfez bölgelerindeki önemli bir işbirliği ortağı olduğunu hatırlattı.


Diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana geçen 35 yılda, ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde derinleştiğine işaret eden Başbakan Li, iki tarafın, birbirinin temel çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı gösterdiğinin altını çizdi.


Li Keqiang, Çin'in BAE ile karşılıklı siyasi güveni artırarak kalkınma stratejilerini kenetlemenin yanı sıra, iki ülkeye ve iki halka refah getirmek için kapsamlı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Tarafların sahip olduğu üstünlüklerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olduklarına dikkat çeken Başbakan Li, ikili işbirliğinin geleceğinin de parlak olduğunu vurguladı.


Dev bir piyasaya ve gelişen bir endüstriye sahip Çin'in dışa açılma boyutunu genişletmeye, piyasa odaklı, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararası bir iş ortamı kurmaya çalıştığını kaydeden Li Keqiang, BAE'den daha fazla yatırımcıyı Çin'e beklediklerini dile getirdi.


Başbakan Li, Çin'in BAE'nin de aralarında bulunduğu Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleriyle serbest ticaret bölgesi kurulmasına dair müzakereleri hızlandırmayı arzuladığını sözlerine ekledi.


Veliaht Prens El Nahyan ise görüşmede, Çin ve BAE arasındaki dostluğun sarsılmaz olduğuna işaret ederek, ikili işbirliğinden şu ana dek verimli neticeler elde edildiğini belirtti.


El Nahyan, Çin ile enerji, finans, teknoloji, yatırım ve havacılık gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor