Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ilişkileri geliştirme sözü sözü

2019-07-22 17:37:30

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan arasında yapılan görüşmede, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedilmesi için çalışılacağı dile getirildi.

Xi Jinping, bugün başkent Beijing'de gerçekleşen görüşmede geçen yıl temmuz ayında BAE'ye yaptığı resmî ziyaret esnasında iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kuruluşunun ilan edildiğini hatırlattı.

Xi, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güven ve stratejik iletişimin derinleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in BAE ile eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğuna işaret eden Xi, Abu Dabi yönetimiyle BM'nin merkezinde yer aldığı uluslararası sistemi koruma ve temelinde uluslararası hukuk bulunan uluslararası düzeni savunmanın yanı sıra, çok taraflılık, eşitlik ve adaleti muhafaza etmeye hazır olduklarını belirtti.

İki ülkenin Kuşak ve Yol'un yüksek nitelikli şekilde inşasını hızlandırması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, ikili ticaretin 2030 itibarıyla 200 milyar ABD Doları'na ulaşmasını istediklerini kaydetti. Xi, Halife Limanı'nın konteyner terminali ve Çin-BAE Endüstriyel Kapasite İşbirliği Pilot Bölgesi'nin inşasının en iyi şekilde tamamlanması, enerji alanındaki uzun vadeli, istikrarlı ve kapsamlı stratejik işbirliğinin pekiştirilip genişletilmesi gerektiğini de dile getirdi.

Beşeri ve kültürel değişimlerin önemine değinen Xi Jinping, BAE'deki 200 okulda Çince öğretilmesini öngören eğitim programına destek verdiklerini söyledi.

Görüşmede, bölgesel güvenlik ve terörle mücadele konuları da gündeme geldi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, terörle mücadele ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerekliliğine dikkat çekerek, Xinjiang konusunda verdiği değerli desteklerden dolayı BAE'ye teşekkür ettiklerini, BAE'nin dini aşırıcılıkla mücadele çabalarını da kararlıkla desteklediklerini dile getirdi.

Xi Jinping, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesine ilişkin yayımlanacak ortak açıklamanın, ikili ilişkilerin tarihinde program niteliğindeki belgelerden biri olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, BAE Veliaht Prensi El Nahyan ile ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedilmesini hızlandırmaya, iki ülke halklarına daha çok yarar getirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Körfez bölgesindeki barış ve istikrarın, tüm Ortadoğu ve hatta dünyanın güvenlik ve kalkınması için son derece büyük önem taşıdığına işaret eden Xi, bu nedenle Körfez bölgesinin yeni “kargaşa kaynağı” değil, bir “güvenlik vahası” olmaya devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Xi, BAE ve uluslararası toplumla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına katkıda bulunmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan, görüşmede uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin, ülkesinin Çin'in en iyi stratejik işbirliği ortağı olacağının altını çizdi. Veliaht Prens El Nahyan, Çin'e temel çıkarları ve başlıca kaygılarıyla ilgili meselelerde güçlü destek vermeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

El Nahyan, Çin ile yatırım, enerji ve ticaret alanlarındaki işbirliğinin ölçeğini genişletmeye, finans ve havacılık alanları ile beşeri ve kültürel alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Veliaht Prens El Nahyan, ayrıca Çin'le güvenlik işbirliğini güçlendirmek, “Doğu Türkistan” dâhil olmak üzere terörist ve aşırıcı güçlerle ortaklaşa mücadele etmek istediklerini vurguladı.

El Nahyan, Çin'in Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunmasında daha büyük rol oynamasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından iki lider, ülkeleri arasındaki çok sayıda işbirliği belgesinin imzalanmasına da tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor