Gansu, Kuşak ve Yol ülkeleriyle işbirliğini pekiştiriyor

2019-07-22 11:57:45 CRI

Çin'in Gansu eyaletinin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle ticaret başta olmak üzere pek çok alanda işbirliğini pekiştirdiği bildirildi.

Gansu eyalet yönetimi, yakın zamanda Beyaz Rusya Bilimler Akademisi ve ülkenin ana akım basın organlarıyla ortaklaşa Kuşak ve Yol konulu bir seminer düzenledi.

Gansu Eyalet Kalkınma ve Reform Komisyonu Dışa Açılma Bürosu Müdürü Ju Long, seminerde yaptığı konuşmada, eyaletin son 5 yılda Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle gerçekleştirdiği ticaret hacminin 10 milyar yuanı aştığını açıkladı.

Eyaletin imza attığı diğer başarıları sıralayan Ju Long, Kuşak ve Yol güzergâhında 12 ticaret temsilciliği açıldığını, 55 yabancı ticaret derneğiyle işbirliği mekanizmasının kurulduğunu ve 180'i aşkın ülke ve bölgeyle ticari ilişkiler tesis edildiğini bildirdi.

Ju Long'un verdiği bilgilere göre, Gansu eyaleti Kuşak ve Yol güzergâhındaki 18 ülke ve 27 kent ile dostluk ilişkileri kurdu; ticaret ve kültürel değişim faaliyetlerini artırarak eğitim, turizm, sağlık ve ekoloji alanlarında işbirliğini güçlendirdi.

Lanzhou, Tianma ve Jiayuguan gibi şehirlerden Avrupa'ya uluslararası kargo tren seferlerinin başladığı 2014'den bu yana 700'den fazla sefer gerçekleştirildi, değeri yaklaşık 1,82 milyar doları bulan yük taşındı.

Gansu eyaleti Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya gibi Kuşak ve Yol ülkeleriyle sınır ötesi ekonomi işbirliğini, ticaretten imalata ve ortak yatırımlara kadar pek çok alanda derinleştiriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor