Hong Kong'da hükümet binasına yapılan saldırıya kınamalar

2019-07-22 10:49:23 CRI

Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Ofisi'nden dün yapılan açıklamada bazı radikal göstericilerin İrtibat Ofisi binasını kuşatarak ulusal ambleme zarar verme girişimi sert bir dille kınandı.

İrtibat Ofisi Sorumlusunun ifadelerine yer verilen açıklamada, bazı radikal göstericilerin dünkü protesto yürüyüşünün bitiş noktası yakınlarında İrtibat Ofisi binasını kuşatarak ulusal ambleme zarar verdikleri ve binanın duvarlarına devlete ve millete hakaret içerikli yazılar yazdıkları belirtildi. Açıklamada “barışçı yürüyüş” olmanın ötesine geçen bu girişimlerin, Hong Kong Temel Yasası ve yerel yasaları ihlal ettiği gibi “bir ülke, iki sistem” ile merkezi hükümetin otoritesine meydan okuduğu kaydedildi.

Açıklamada, tüm Hong Kong vatandaşlarına az sayıdaki radikal girişimcilerin gerçek yüzünü ve yol açtığı zararı anlayarak “bir ülke, iki sistemi” ve ilgili yasaları kararlılıkla koruma çağrısında bulunuldu.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Sözcüsü de yaptığı açıklamada söz konusu girişimi şiddetle kınadı. Bunun yanı sıra tüm Hong Konglu vatandaşlar ve çeşitli siyasi gruplardan da kınama açıklamaları geldi.

Öte yandan Çin Komünist Partisi'nin yayın organı olan Halkın Günlüğü gazetesinde “Merkezi Hükümetin Otoritesine Meydan Okunamaz” başlıklı yazı yayınlandı.

Yazıda bir avuç göstericinin Hong Kong'un yasalarını çiğnediği gibi merkezi hükümetin otoritesine de açıkça meydan okuduğuna dikkat çekilerek, büyük olumsuzluklar yaratan söz konusu girişimlere katiyetle izin verilmediği belirtildi.

Yazının sonunda Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin yasalara göre aldığı tüm önlemlerin sonuna kadar desteklendiğinin ve merkezi hükümetin Hong Kong'daki ilgili kuruluşlarının güvenliği sağlayarak suçluları ağır şekilde cezalandıracağının altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor