Çin'den ABD'ye DTÖ kurallarına uyma çağrısı

2019-07-17 15:25:23 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'ye Çin ürünlerine yönelik anti-sübvansiyon soruşturmalarındaki hatalı uygulamalarına son verme çağrısı yaptı.

Dünya Ticaret Örgütü bünyesindeki Temyiz Organı, 2018 yılının mart ayında oluşturulan panelin bulgularını onaylayarak, ABD'nin başvurduğu telafi edici önlemlerin DTÖ kurallarına uymadığına hükmetti.

Temyiz Organı, ABD'nin telafi edici uygulamalarından 11'inin Sübvansiyon ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması'nın hükümleriyle uyumsuz olduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu raporun, ABD'nin ticareti iyileştirici tedbirleri, DTÖ kurallarına aykırı olarak defaatle kötüye kullandığını bir kez daha ispatladığı belirtildi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, raporun ayrıca ABD'nin bu girişimlerinin adil ve eşit uluslararası ticaret ortamına ciddi zararlar verdiği ifade edildi.

Açıklamada, “Çin, daima çok taraflı ticaret kurallarına saygı göstermektedir ve ticareti iyileştirici önlemlerin suistimaline karşı çıkmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu uygulamaları DTÖ içindeki ihtilaf çözme mekanizmasına taşımanın Çin'in meşru haklarını korumanın yanı sıra, çok taraflı ticaret sisteminin otoritesini savunmayı amaçladığına işaret edildi.

ABD'nin anti sübvansiyon tedbirlerini kötüye kullanmasının, Çin ürünlerinin ihracatına ciddi zorluklar getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, Washington'a her iki ülkenin işletmeleri için adil ve istikrarlı bir ticaret ortamı yaratmak için adım atma çağrısı yapıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor