Yılın ilk yarısında mali gelir 10 trilyon RMB'yi aştı

2019-07-16 18:40:57 CRI

Çin Maliye Bakanlığı tarafından bugün açıklanan mali gelir ve gider verilerine göre, Ocak-Haziran ayları arasında ülke genelinde kamu bütçe gelirleri 10 trilyon RMB'yi aşarak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,4 arttı.

Verilere göre, vergi indirimi ve masrafları azaltmanın etkisi günden güne artıyor.

Kamu bütçe giderleriyse 12 trilyon RMB'yi aşarak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10,7 arttı. Bu giderler başlıca olarak yoksullukla mücadele, tarım, köy işleri ve köylüler, enerji tasarrufu ve çevre koruma gibi halkın yaşamıyla ilgili alanlara destek olarak kullanıldı.

Çin Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, genel olarak yılın ilk yarısında mali gelir istikrarının korunduğunu, ülke genelinde mali gelir artışının rasyonel bir seviyede bulunduğunu belirtti.

Maliye Bakanlığı'ndan vergi politikası müfettişi Xu Guoqiao, mevcut duruma bakıldığında vergi indirimi ve masraf azaltmanın etkisinin gittikçe boy göstermeye başladığına işaret etti.

Xu, “2019 yılının ilk yarısında, ülke genelinde vergi geliri artış hızı 2018 yılının aynı dönemine oranla 13,5 puan düştü. Vergi indirimi ve masraf azaltma politikasının yerine getirilmesi, işletmelerin yüklerini daha da hafifleterek halkın gelirini artırdı. Tüm bunlar, işletmelerin öz güveninin artırılması, piyasa beklentilerinde istikrarın korunması, ekonomide düşüş baskısına etkin bir şekilde müdahale edilmesi ve ekonominin istikrarlı işlemesinde önemli rol oynamaktadır” diye konuştu.

Verilere göre, yılın ilk yarısında kamu bütçe giderinde yüzde 10,7 oranındaki artış, ülkede büyük gelişme stratejilerinin uygulanması, başlıca alanlarda reformun ilerletilmesi ve halkın yaşamının iyileştirilmesine güçlü bir teminat sağladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor