Çin'in dış yatırım yapısı sürekli iyileşiyor

2019-07-16 17:40:41

Çin'in dış yatırımları yılın ilk 6 ayında istikrarlı şekilde gelişti, bu alanda Kuşak ve Yol (BRI) ülkelerine yatırımlarda büyük ilerleme kaydedildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, Çin'in dış yatırımları yılın ilk 6 ayında 346 milyar 800 milyon RMB ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 arttı.

Çin Ticaret Bakanlığı İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Han Yong bugün yaptığı açıklamada, yılın ilk yarısında Çin'in dış yatırım işbirliğinin istikrarlı şekilde geliştiğini ve dış yatırım yapısının sürekli iyileştiğini söyledi.

Öte yandan Çinli şirketlerin BRI güzergahındaki 51 ülkeye yaptığı yeni yatırımların tutarı, aynı dönemdeki toplam miktarın yüzde 12,6'sını oluşturdu.

Sınır ötesi birleşme ve satın almalarda da istikrarlı bir gelişme yaşandığını dile getiren Han Yong, “Çinli şirketlerin Haziran itibarıyla tamamlanan sınır ötesi birleşme ve satın almalarında 161 projesi Finlandiya, Fransa ve Peru gibi 42 ülke ve bölgeyi kapsayarak imalat, bilgi aktarım ve bilgi teknoloji hizmetleri gibi alanlarda yoğunlaştı. Yatırımların işlem tutarı 16 milyar 950 milyon ABD Doları'na ulaştı ve doğrudan yatırım tutarı 9 milyar 220 milyon ABD Doları'nı aştı” ifadesini kullandı.


 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor