İstikrarlı ekonomi her zamankinden daha değerli

2019-07-15 20:48:22 CRI

İstikrarlı ekonomi her zamankinden daha değerli

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk 6 ayında Çin'de Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 artarak, 45 trilyon 93 milyar 300 milyon yuana (yaklaşık 6,56 trilyon ABD Doları) çıktı.

Dünya ekonomisinin tek taraflılık ve korumacılıkla mücadele ettiği bir dönemde, Çin ekonomisinin istikrarlı bir şekilde ilerlemesi kolay değildir. Bu bağlamda, Çin'in ekonomik büyümesi eskisinden çok daha değerli.

Geçen yıldan bu yana dış dünyada istikrarsız ve belirsiz unsurların artmasıyla Çin ekonomisi üzerinde gerileme baskısı yükseldi.

Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4, ikinci çeyrekte yüzde 6,2'lik büyüme kaydetti. Bu büyüme oranları, Çin hükümetinin belirlediği yüzde 6 ila yüzde 6,5 değerinde yıllık ekonomik büyüme aralığında bulunuyor. Çin ekonomisi hızlı büyümeden nitelikli kalkınmaya dönüşüyor.

Bunun yanı sıra, istihdam, yaşam fiyatı ve gelir gibi makro ekonomik göstergeler makul bir aralıkta seyretti.

Bu yılın ilk yarısında kentler ve köylerde 7 milyon 370 bin kişilik istihdam yaratıldı ve yıllık hedefin yüzde 67'si tamamlandı.

İlk 6 ayda, tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 yükseldi. Sanayi üreticilerinin fiyatı yüzde 0,3 arttı. Ülke çapında kişi başına düşen harcanabilir gelir yüzde 6,5'lik artışla 15 bin 294 RMB'ye (yaklaşık 2217 ABD Doları) ulaştı.

Söz konusu göstergeler, Çin ekonomisinin yıllık büyüme hedefine ulaşması için zemin oluşturdu.

Öte yandan, uluslararası kuruluşların tahminlerine göre, 6,3 büyüme oranı, dünyanın önde gelen ekonomilerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Mevcut durumda, Çin'in dünyada ekonomik büyümeye katkısı yüzde 30'a ulaştı. Gelecekte, Çin küresel ekonomik büyüme için halen güçlü bir motivayon olacak.

Daha önemlisi, Çin ekonomisi daha nitelikli bir şekilde gelişiyor.

Endüstriyel yapı açısından bakıldığında, üçüncül sanayinin katma değeri yıllık bazda 0,5 artışla GSYİH'nın yüzde 54,9'unu oluşturdu. Stratejik gelişmekte olan endüstrilerin ve yüksek teknolojik imalat sanayilerinin katma değeri, hızlı büyüme ve yüksek kalite özelliklerini göstererek, genel büyüme oranından daha yüksektir.

Talep yapısına bakıldığında, tüketim harcamalarının ekonomik büyümeye katkısı yüzde 60,1'e ulaştı. Tüketim, halen ekonomik büyümenin ana motivasyonlarından biri durumunda.

Bölgesel olarak bakıldığında, orta ve batı kesimlerin sabit kıymet yatırımlarının büyüme oranı, doğu kesiminden daha hızlı. Çin'in doğu, batı, güney ve kuzey bölgeleri ortaklaşa gelişiyor.

Aynı zamanda, Çin'de yeşil kalkınma yürütülüyor. On bin yuanlık GSYİH'nin elde edilmesi için yapılan enerji tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 düştü.

Çin ekonomisi daha dinamik ve değerli bir şekilde büyüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor