Çin Dışişleri doğruladı: Taiwan'a silah satan ABD şirketlerine yaptırım var

2019-07-15 19:56:44 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de yaptığı konuşmada, Çin hükümeti ve işletmelerinin Taiwan'a silah satan ABD işletmeleriyle işbirliği ve ticari temasta bulunmayacağını belirtti.

ABD, Taiwan'a 2 milyar 220 milyon ABD Doları tutarında silah satışı kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamada, ilgili ABD işletmelerine yaptırım uygulanacağı doğrulandı.

Bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan sözcü Geng, “ABD'nin Taiwan'a silah satışı, uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerle ilgili temel kurallara aykırı olduğu gibi, Tek Çin ilkesine ve iki ülke arasında imzalanan üç ortak bildiriye de gölge düşürerek Çin'in egemenliğini ve ulusal güvenliğini hiçe saymaktadır” dedi.

ABD'nin ateşle oynadığını ifade eden sözcü, Taiwan'a silah satışı gerçekleştiren işletmelere yaptırım uygulanacağını doğruladı.

İran Nükleer sorunuyla ilgili gelişmelere değinen sözcü Geng Shuang, tüm tarafların nükleer anlaşmayı uygulamaya devam etmesinden yana olduklarını söyledi. ABD'nin yanlış girişimlerinden vazgeçerek İran'la ilgili aldığı kararlardan geri adım atması çağrısında bulunan sözcü, siyasi ve diplomatik yollarda ısrar edilmesi gerektiğini altını çizdi.

‘Nükleer anlaşma çökmek üzere'

Fransa, İngiltere ve Almanya'dan dün yapılan ortak açıklamada, Basra Körfezi bölgesinde gerilimin tırmanması, ABD'nin İran yaptırımlarını yenilemesi ve İran'ın yükümlülüklerine daha fazla uymayacağına işaret etmiş olmasının ardından, anlaşmanın ortadan kalkabileceği uyarısında bulunuldu.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani Pazar günü yaptığı bir televizyon konuşmasında, ABD'nin yaptırımları kaldırması ve geçen yıl çekildiği 2015 nükleer anlaşmasına geri dönmesi halinde İran'ın ABD ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor