Çin ekonomisi yılın ilk yarısında istikrarı korudu

2019-07-15 19:22:03

Çin'de GSYİH 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 oranında büyüdü.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Mao Shengyong, Çin'in tüketim, yatırım, ithalat ve ihracatın istikrarlı olduğunu, ekonominin istikrarlı geliştiğini kaydetti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan verilere göre, yılın ilk 6 ayında Çin'de GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 artarak 45 trilyon yuana çıktı. Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4'lük, ikinci çeyreğinde yüzde 6,2'lik büyüme kaydetti.

Mao Shengyong bugün yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin yılın ilk 6 ayında kaliteli ve sürdürülebilir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Mao, küresel ticaretin genişlemesi dahil olmak üzere dünya ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığını, Çin ekonomisindeki yapısal çelişkilerin görüldüğünü ve ekonominin aşağı yönlü baskı ile karşılaştığı belirtti.

Sözcü Mao, söz konusu durumunda Çin'in makro ekonomik ayarlamayı hızlandırması, iş ortamını iyileştirmesi, büyük boyutlu vergi indirimi uygulaması ve piyasa aktörlerinin canlılığını teşvik etmesi gibi yollarla ekonomik büyüme eğilimini koruduğunu söyledi.

Mao Shengyong, gelecekte Çin'in reform ve inovasyona odaklanarak dışa açılmayı sürdüreceğini, gümrük tarifelerini düşüreceğini ve iş ortamını iyileştirerek dış ticareti istikrarlı şekilde geliştireceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor